Fantastický trik, díky kterému se trouba sama vyčistí. Stačí ji posypat běžnou věcí a na chvilku zapnout

Trouba je domácí spotřebič, který se v domácnostech používá každý den. To znamená, že se na něm může rychle nahromadit tuk a zbytky jídla. Čištění trouby může být náročné, ale existují způsoby, jak si to usnadnit. Zde jsou některé tipy, jak se snadno zbavit připáleného tuku a zbytků jídla z trouby.

Špinavá trouba spotřebovává energii navíc

Čištění trouby není jen o estetice. Připálené zbytky a tuk v troubě mohou bránit rovnoměrnému ohřevu, což znamená, že spotřebujete více energie. Nejenže tedy špinavá trouba špatně vypadá, ale může také ovlivnit vaše peněženku a správné fungování trouby.

Čištění neodkládejte

Prevence je klíčem k udržení čistoty trouby a snížení úsilí při jejím čištění. Pokud budete troubu čistit častěji, například po každém pečení, vyhnete se pak zdlouhavému drhnutí. Čím déle je špína v troubě, tím více se připéká a těžší je ji odstranit. Můžete se jí zbavit ihned po dopečení, dokud je ještě teplá. V tomto případě obvykle stačí voda s trochou saponátu nebo citrónu.

Účinná jedlá soda

Mezi účinné čistící prostředky patří jedlá soda. Smíchejte stejné množství jedlé sody a citronové šťávy, a naneste směs na vnitřek trouby včetně skleněných dvířek. V případě, že budete používat pastu, doporučujeme použít gumové rukavice. Nechte pastu působit přes noc a ráno ji stačí setřít navlhčeným hadříkem.

Foto: Shutterstock

Prášek do pečiva

Pro čištění mastného a špinavého skla můžete použít také prášek do pečiva. Vytvořte pastu smícháním pytlíku kypřícího prášku s vlažnou vodou, a aplikujte ji na dvířka. Nechte pastu působit zhruba půl hodiny, a poté sklo očistěte houbičkou.

Druhou možností je připravit směs z octa, prášku do pečiva a soli. Smíchejte 100 mililitrů octa s jedním sáčkem prášku do pečiva a přidejte špetku soli. Počkejte, až prášek vyšumí, a poté naneste směs na sklo a rozetřete. Nechte působit zhruba 45 minut, a nakonec směs setřete houbičkou a omyjte vodou.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments