Farmář odhalil, co je nutné udělat s vejci, když je přinesete z obchodu domů. To by vás nikdy nenapadlo

Vejce jsou potravinou, která vydrží při správném skladování poměrně dlouho. Jistě už víte, že není vhodné je skladovat na dveřích lednice. Co ale možná netušíte je to, že vejce vydrží déle čerstvá v případě, že mají při skladování správnou polohu.

Důležitý způsob skladování

Vejce jsou cenným zdrojem bílkovin a pověsti o jejich škodlivosti z důvodu vlivu na zvýšení cholesterolu byly už několikrát vyvráceny. Platí pravidlo, že 4 vejce denně jsou zdraví prospěšná. Teprve od vyšší dávky můžete vejce spojovat s růstem hladiny cholesterolu v krvi. Abyste si vejce mohli dopřát každý den, je důležité je umět správně skladovat. Zkažená vejce jistě v lednici nechcete.

Uchovávejte nemytá vejce

Vejce se zásadně skladují nemytá, a to i v případě, že kupujete vejce od farmářů, které nemají dokonale čistou skořápku. Vejce nechávejte v kartonovém obalu a vkládejte do střední police v lednici. Na dveřích lednice se neustále mění teplota a toto místo není pro skladování vajec vhodné.

Pro skladování vajec je důležité, abyste je otočili špičkou dolů, širším koncem vzhůru. V této poloze vydrží vejce mnohem déle čerstvá. Na širším konci vajec se nachází typická vzduchová bublina. Vejce má tendenci se skladováním mírně vysušovat a vzduchová bublina se zvětšuje. Při uložení vajec s bublinou ve spodní části, dojde k prostupu bubliny vzhůru, což působí na soudržnost bílku a žloutku. Ve vzduchové bublině mohou být obsaženy bakterie, při skladování vajec ve správné poloze nedojde ke kontaktu bubliny a žloutku.

Jak kontrolovat čerstvost vajec

První kontrola vajec probíhá už v obchodě, podle data spotřeby. Doma kontrolujte, zda na vejcích nejsou praskliny. Pokud máte pochybnosti o čerstvosti vajec, vyzkoušejte test s ponořením do sklenice s vodou. Čerstvé vejce klesne ke dnu, vejce určené k rychlé konzumaci se drží uprostřed. Jestliže vám vejce vyplave na hladinu, rychle jej vyhoďte.

Foto: Shutterstock, zdroje: Australian Eggs, Wikihow

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments