Brániční kýla se projevuje podobně jako infarkt

Brániční kýla je mnohdy pro své příznaky mylně zaměňována s akutním infarktem myokardu. Projevuje se například pálením žáhy nebo dušností. Někdy se ale stane, že se neprojevuje vůbec.

Co je brániční kýla?

Brániční kýla představuje stav, během kterého se do dutiny břišní dostává hrudní část jícnu a část žaludku. Zatímco v některých (těch méně závažnějších) případech se může do otvoru pro průchod jícnu do hrudníku dostat jen velmi malá část žaludku, která navazuje na jícen, jindy se do těchto míst (a to jsou ty vážnější případy) může dostat celá kardie i s částí těla žaludku. Nebo může dojít i k takovému případu (což je ta nejhorší varianta), že se do průchodu dostane celý žaludek.

Proč brániční kýla vzniká?

Určitě vás zajímá, jaké jsou příčiny vzniku brániční kýly. Jako příčina vzniku je odborníky udávána ochablost nebo nedostatečnost pojivové tkáně v oblasti, ve které se žaludek spojuje s jícnem. Zároveň se jedná o ochablost pojivové tkáně v oblasti, kde dochází k prostupu jícnu v bránici.

Jako další možné příčiny, které se mohou podepsat na vzniku brániční kýly, pak můžeme označit například obezitu, dlouhodobé používání tzv.  břišního lisu, k čemuž dochází například při zácpě nebo při určitých typech sportu. Za vznikem brániční kýly může stát i dlouhodobý zánět jícnu.

Jak se projevuje?

Pokud se jedná jen o malou brániční kýlu, pak se zpravidla stává, že se na ni přijde jakoby náhodou. U mnoha pacientů totiž byla diagnostikována jako vedlejší nález při provádění gastroskopie, CT břicha nebo rentgenu žaludku.

Jedná-li se o větší brániční kýlu, pak už může být řeč například o nepříjemných pocitech tlaku na hrudníku. Vyloženě typické obtíže se neudávají, snad jen pálení žáhy, které si ale mnoho lidí s brániční kýlou nespojuje.

Jak se léčí?

Je-li řeč o malé brániční kýle, pak se zpravidla neoperuje, operují se až větší kýly, u kterých je riziko, že se budou nadále ještě více zvětšovat, což by způsobilo, že čím déle by se čekalo, tím by byla jejich operace náročnější.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments