Geniální fígl na čištění stříbra. Předává se z generace na generaci a nikdo ho nepřekonal

Stříbrné šperky jsou krásné, a pokud nějaké takové kousky vlastníte, měli byste je nejen nosit, ale také se o ně dobře starat. Bohužel se totiž stává, že je stříbro časem zašlé a už se neblyští jako dřív. V tu chvíli je čas na vyčištění. Můžete oslovit specialistu, nebo vyzkoušet osvědčený trik, který zvládnete během chvilky sami.

Snadno a za pár korun

Vyčistit zašlé šperky z pohodlí domova není nic těžkého. Své o tom ví Madeline Della Mora, žena, která na toto téma natočila úspěšné video. Dosud ho zhlédlo více než milion a půl diváků, což dokazuje, že se jedná o záležitost, kterou řeší opravdu hodně lidí. Metoda, kterou Madeline prosazuje, je jednoduchá, zabere pár minut a navíc vás nebude stát skoro nic. A samozřejmě je i účinná.

Nakonec šperky opatrně osušte. Použijte k tomu obyčejný ručník nebo speciální hadřík na leštění. / Foto: Shutterstock

Hrnek, soda, fólie… a je hotovo

K vyčištění stříbrných šperků nebudete potřebovat víc než vhodnou nádobu – hrneček nebo kastrol, záleží, kolik kousků se chystáte čistit. Dále vám poslouží obyčejná hliníková fólie a jedlá soda.

Hliníkovou fólii ustřihněte tak, aby její rozměr odpovídal dnu vámi zvolené nádoby. Právě na dno ji potom umístěte, a to lesklou stranou vzhůru. Na fólii potom dejte šperky, které se chystáte vyčistit. Následně přidejte jedlou sodu. V případě hrnečku bude stačit jedna lžička. U většího hrnce můžete dát i víc – záleží na vašem odhadu, není třeba nic přesně odměřovat. Poté nalejte do nádoby horkou vodu. Pokud používáte hrnec, můžete jej dát na sporák a nechat vodu i se šperky přivést k mírnému varu.

V horké vodě stačí nechat šperky několik minut. Můžete je přitom trochu promíchat. Voda posléze začne poněkud zapáchat a zešedne. Pak je čas šperky opatrně vyndat a osušit. Použijte k tomu obyčejný ručník nebo hadřík na leštění. Uvidíte, že se budou vaše poklady blýskat jako nové.

Aby si zachovaly svůj lesk do budoucna, ukládejte je do speciálních sáčků na šperky nebo do uzavíratelných plastových sáčků. Pravidelně nošené šperky však budete muset přesto čistit častěji. S výše popsaným fíglem je to ovšem hračka.

Foto: Shutterstock, zdroj: YouTube

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Jenže takto se dají čistit jen šperky bez kamenů.

Baraqa
2 let

Také už léta takto čistím. Na prstýnky z bílého zlata zase používám kyselinu citronovou, když se začnou zbarvovat.