Hemoroidy naše babičky řešily mastí s kurkumou. Fungovalo to stoprocentně

Lidskou populaci trápí celá řada zdravotních potíží, kterou většina považuje za choulostivé a váhá s návštěvou lékaře nebo alespoň s konzultací s jiným odborníkem, například lékárníkem. Mezi tyto potíže bezesporu patří například hemoroidy.

Co jsou hemoroidy

Hemoroidy bývají také lidově označovány jako hemeroidy. Jednoduše řečeno se jedná o poruchu žil v anální oblasti, kdy dochází k jejich obvykle bolestivému zánětu a otoku. Najít je lze jak uvnitř konečníku, tak také pod kůží jeho okolí. Kromě bolestivosti a otoku jak přímo v konečníku, tak také v jeho okolí, patří k častým projevům tohoto onemocnění také krvácení a zvýšená svědivost. Příčin je celá řada, a ne vždy je snadné určit tu pravou. Patří mezi ně například nadváha a obezita, sedavé zaměstnání a nedostatek pravidelného pohybu, ale svou roli hraje také genetika.

Pokud se zdráháte svěřit se s tímto nepříjemným problémem hned v počáteční fázi lékaři, můžete vyzkoušet domácí léčebné přípravky nebo si je zakoupit v lékárně, z nichž většina má i svůj e-shop, prostředky pro potlačení nežádoucích projevů hemoroidů, k jejichž užití nepotřebujete lékařský recept. Jedná se například o čípky, speciální, šetrné přírodní gely nebo čaje určené k vnitřnímu i zevnímu užití.

Pokud však přírodní prostředky ve vašem případě nezaberou a hemoroidy se projevují zvýšeným krvácením, bolestivostí nebo otoky, nezbude nic jiného než stud překonat a skutečně vyhledat lékařskou pomoc, aby se vaše potíže zbytečně dále nezhoršovaly.

Foto: Shutterstock

Jak pomáhá kurkuma

Kurkumu většina lidí zná jako jemný žlutý prášek typické, výrazné vůně, který se používá v gastronomii, a to zejména při přípravě asijských, španělských a jihoamerických pokrmů a také k žádoucímu zabarvení přípravových jídel, což způsobuje žluté barvivo kurkumin. Kurkuma je příbuzná se zázvorem a tato koření se tak často používají společně.

Již méně lidí však zná také léčivé účinky kurkumy. Kurkuma má antioxidační účinky a při pravidelném užívání funguje jako účinný pomocník pro posílení imunity. Podporuje stavbu kostí a posiluje tkáně, blahodárně působí také na srdce a vůbec celý kardiovaskulární systém.

Kurkuma je rovněž velice prospěšná trávicímu systému a má také protizánětlivé účinky. Právě kombinace těchto účinků z ní dělají mimo jiné také vynikající prostředek pro zmírnění potíží způsobených hemoroidy. Pokud ji nemáte doma, pořiďte si v lékárně lékařskou vazelínu, která má v domácnosti bohaté využití. Pro naše účely vytvořte směs z polévkové lžíce této vazelíny a čajové lžičky kurkumového prášku. Směs dobře promíchejte a naneste tenkou vrstvu na postižená místa.

Používáte-li v domácnosti k vaření přepuštěné máslo, i to můžete využít k přípravě hojivé masti. Tu získáte smísením poloviny čajové lžičky kurkumového prášku a čajové lžičky přepuštěného másla. Odborníci doporučující natřít mastí postižená místa nejlépe před spaním. Kúru opakujte tři dny za sebou a poté tělu dopřejte dva dny pauzu. Vyzkoušet můžete také kombinaci kurkumy a tišícího gelu, který získáte rozříznutím listů rostliny aloe vera (v poměru polovina čajové lžičky kurkumového prášku a polévková lžíce gelu).

Mast můžete takto používat, dokud se vám neuleví, ale jak je již uvedeno výše, v případě přetrvávajících problémů byste rozhodně měli navštívit lékaře.

Foto: Shutterstock, zdroj: Leaf

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments