5 potravin, které jsou škodlivější než kouření. Mají být zdravé, ale jsou horší než cigarety

Nikdo nepochybuje o tom, že kouření významně škodí zdraví a každý, kdo se chce dožít vysokého věku, by se ho měl vyvarovat. Pokud se ale domníváte, že když vynecháte cigarety, už se vám nic moc stát nemůže, jste na omylu. Škodlivá je totiž také řada potravin. O některých se to obecně ví, ale mnohem zrádnější jsou ty, které se tváří zdravě, ale ve skutečnosti jsou velmi škodlivé.

Ryby z farmy

Prakticky každý článek o zdravém stravování vyzdvihuje důležitost ryb v jídelníčku. Jsou totiž důležitým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které snižují riziko kardiovaskulárních chorob. Obrovská spotřeba ryb ale způsobila to, že se musí chovat ve velkém. Většina z nich tak pochází z nejrůznějších farem, kde mohou být krmeny chemikáliemi podporujícími rychlý růst. Ty mohou lidskému organismu velmi škodit.

Sója

Tato plodina má sice pověst zdravé potraviny, protože produkty z ní hojně využívají vegetariáni a vegani. To ale ještě neznamená, že je skutečně bez poskvrny. Velkým problémem je i způsob jejího pěstování, kdy po ní zůstává poničená půda bez živin. Obsahuje ale také řadu rostlinných estrogenů, které narušují hormonální rovnováhu. Mohou z toho plynout problémy se štítnou žlázou nebo plodností.

Potraviny bez tuku

Potraviny bez tuku přeci musí být zdravé. Nebo ne? Možná se budete divit, ale skutečnost, že některý produkt neobsahuje takřka žádný tuk, není zrovna důvodem k radosti. Znamená to, že přirozený tuk, který by potravina obsahovala, byl nahrazen zpracovanými cukry a různými chemickými složkami. Odtučněné produkty tak mohou při dlouhodobé konzumaci velmi škodit.

Foto: Shutterstock

Müsli tyčinky

Pokud jste dali vale sušenkám a čokoládám ve snaze o zdravější životní styl. je to jedině dobře. Ale v případě, že je nahrazujete müsli tyčinkami, které jejich výrobci prezentují jako zdravou alternativu, příliš si nepomáháte. Ve skutečnosti totiž tyto produkty obsahují velké množství cukru, které je plně srovnatelné s jinými sladkostmi.

Ovocné džusy

Ačkoliv si mnozí kupují ovocné džusy ve snaze dostat do sebe potřebné vitaminy, nejde o příliš šťastné řešení. Mnohem lepší je totiž jíst čerstvé ovoce, které vám dá i pocit sytosti a obsahuje vlákninu, jež je zdraví prospěšná. V džusech i ovocných šťávách naopak převažuje cukr, který může při větší konzumaci tělo poškozovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Brightside.me

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
2 let

K těm rybám bych rád dodal, že žádné látky pro zrychlení růstu nejsou v EU povolené a jejich případný obsah v rybím mase je přísně kontrolován, nemusí jít nutně jen o tyto látky, ale i léčiva (malachitová zeleň, antibiotika…) a těžké kovy. To platí i pro dovoz ze zemí mimo unii… Takže pokud si jdete koupit rybu, nemusíte mít obavy.

Last edited 2 let by Michal
Ivan
Ivan
2 let
Reply to  Michal

Ano, přesně tak až na tu podstatnou maličkost, nezanedbatelné slovíčko , zřejmě. A ryby znají anglicky a čtou si povolení EU.
Raději se dívej odkud a kdy jsou rybičky vyloveny.