Historie lidstva ve tváři – co o vás prozrazuje obličej?

Tvář, kterou vidíte v zrcadle, je výsledek milionů let vývoje a odráží vaše nejvýraznější rysy, které používáme k identifikaci a rozpoznávání sebe navzájem. Jsou formované naší potřebou jíst, dýchat, vidět a komunikovat. Jak se ale vyvinula moderní lidská tvář? Poté, co naši předci začali chodit vzpřímeně, byla kostra člověka docela dobře tvarovaná. Lebka a zuby poskytují bohatou knihovnu změn.

Faktory ovlivňující změnu

Mezi hlavní faktory změn obličeje patří rostoucí mozek a přizpůsobení se požadavkům na dýchání a energii. Změny v čelistech, zubech a obličeji reagovaly na změny ve stravě a chování při konzumaci. Jsme to co jíme, a to doslova.

Změny v lidské tváři nemusejí být nutně zapříčiněny pouze mechanickými faktory. Lidská tvář totiž hraje důležitou roli v sociální interakci, emocích a komunikaci. Některé z těchto změn byly ovlivněny sociálním kontextem. Naši předkové byli stále více ovlivňováni prostředím, kulturou a sociálními faktory.

Lepší verbální komunikace

Vývoj v průběhu času tvořit různé výrazy v obličeji pravděpodobně zlepšila neverbální komunikaci. Pro některé druhy vyhynulého Homo bylo typické velké obloukové obočí. Na jejich lebkách se nacházejí velké nadočnicové oblouky. nejspíše sloužily k vykazování dominance a agrese.  Tyto oblouky nejspíše vymizely, protože se u nás poklesla potřeba vykazovat tuto agresi a dominanci. Jsme méně agresivní a více spolupracující.

Jsme produkt naší minulosti. Pochopením procesu, kterým jsme se stali lidskými, nás opravňuje dívat se na naši anatomii s údivem a ptát se, jaké různé části naší anatomie nám říkají o historické cestě k modernímu člověku. Tak či onak, naše tvář vypovídá ne jen o tom, co jíme. Rovněž říká, kým jsme – mnohdy náš vzhled odpovídá tomu, jakou máme povahu, Například jemnější a citlivější lidé mají většinou spíše jemné rysy v obličeji, naopak více úderní lidé mají ostřejší rysy.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments