Jak se projevuje alergie na slunce a dá se jí vůbec bránit?

Nemilé překvapení v podobě zarudlé kůže s drobnými, svědivými pupínky si z pobytu na slunci odnáší stále více lidí. Dávno se to už netýká pouze exotických a přímořských krajů, běžně se s tím setkáváme i u nás. Naštěstí se tomu lze bránit.

Co je alergie na slunce a jak vzniká

Alergie na slunce, nazývaná také solární ekzém, polymorfní světelná dermatóza, není ve skutečnosti alergií. Zatímco alergická reakce je podmíněná přehnanou reakcí imunitního systému, alergie na slunce nemá s imunitním systémem nic společného.

Způsobuje ji dosud neznámý alergen, který vzniká vlivem UV záření. Tímto neznámým alergenem mohou být volné radikály, některé léky, například antibiotika, léky na vysoký krevní tlak, některé parfémy či jiné kosmetické přípravky.

Jak se projevuje alergie na slunce                  

Alergie na slunce sice většinou postihuje ženy ve věku 20 až 40 let, může se však objevit v každém věku. Nemusí se objevit pouze u žen.  Její příznaky jsou velice podobné kožním příznakům skutečné alergie. Rozlišujeme celkem tři typy slunečních alergií.

Prvním typem je polymorfní světelná erupce, nejčastěji se objevuje na jaře a po příjezdu na dovolenou k moři. Po několika hodinách se zpravidla na dekoltu, rukou či lýtkách objeví zarudlá pokožka, svědění, kopřivka, někdy i puchýřky.

Dalším typem je Mallorca akné, vzniká kombinací působení UV záření s určitými složkami kosmetických přípravků či dokonce ochranných opalovacích krémů. Projevy jsou stejné jako u prvního typu. Mallorca akné na nás nejčastěji číhá na dovolené u moře

Posledním typem sluneční alergie je fotoalergie. Většinou vzniká kombinací UV záření s některými léky, obvykle antibiotiky, nesteroidními antiflogistiky, přírodními antidepresivy obsahujícími třezalku nebo s různými potravinami, jako je například celer, fíky, citrusové plody.  Při tomto typu alergie na slunce hraje velkou roli dávka UV záření, při menší dávce jsou projevy mírnější. Její projevy jsou stejné jako u prvního typu.

Jak předejít alergii na slunce

Nejlepší prevencí je vyhýbat se slunci, to však není možné, nemůžeme chodit ven jen brzy ráno nebo večer či v noci. Je však dobré se vyhnout slunci mezi 11. a 15. hodinou. Dobrou službu prokážou ochranné prostředky, jako je volný, prodyšný oděv, klobouk nebo slunečník.

Než vyjdete na slunko, nepoužívejte látky, které v kombinaci s UV zářením způsobí alergii na slunce. Těmito látkami mohou být parfemované kapesníčky, parfémy a další kosmetické přípravky, některé léky, včetně antidepresiv obsahujících třezalku, citrusové plody, celer, fíky.

Před sluneční alergií nás mohou ochránit pouze opalovací prostředky s dostatečným UV-A i UV-B filtrem a nízkým alergenním potenciálem, výborné jsou prostředky se silným antioxidačním komplexem. Levné a méně kvalitní opalovací prostředky mohou naopak alergii na slunce vyvolat.

Účinnou prevencí proti alergii na slunce je beta karoten, lykopen, vitamíny E a C. Nejlepšími zdroji těchto látek jsou potraviny.  Pomůže také postupně zvykat si na sluneční paprsky.

Co dělat, když nás dostihne alergie na slunce

Někdy nás alergie na slunce nepříjemně překvapí. Jako první pomoc je podávání antihistaminik, léků, které zmírní svědění a zarudnutí pokožky. Účinnými prostředky jsou také bylinky ostropestřec, měsíček, rozmarýn a jalovec.

Zarudlou pokožku je třeba chladit studenými obklady. Na mokvající vyrážku platí obyčejný, neparfémovaný dětský pudr nebo tekutý pudr či prostředky se zinkem. Jakmile mokvající vyrážka zaschne, je třeba jí promazávat látkami, které zvyšují hydrataci pokožky, například přípravky s obsahem pantenolu.

Nezapomeňte na dostatečné pití čisté neperlivé vody ani na zakrytí postižených míst oblečením. Dokud nepříjemná vyrážka nezmizí, vyhýbejte se co nejvíce slunci. Můžete se vykoupat v moři, počítejte však s tím, že vyrážka bude štípat. Po koupání je nutné se okamžitě osprchovat, pokud nejsou na pláži k dispozici sprchy, nezapomeňte si vzít s sebou velkou láhev s čistou, neperlivou vodou.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments