Hitovka roku 2023 v balkonovkách. Poroste vám do podzimu bez velké péče

Obdivujete na zahradách petúnie? Potom začněte pěstovat supertunie. Mají všechny přednosti petúnií a ještě něco navíc. Jsou to totiž doslova super petúnie. Nevyžadují odstraňování zvadlých květů, jsou naprosto samočistící a vypadají nádherně, i když je chvíli necháte bez dozoru. Navíc produkují více květů než ostatní rostlinky.

Kvetou od jara až do 1. mrazíků

Většina letniček totiž rozkvete, odkvete a zaměří se na produkci semen. Supertunie jsou ale vyšlechtěny tak, aby životaschopná semena neprodukovaly. Díky tomu napřou všechno své úsilí do tvorby květů. Také jsou vypěstovány, aby se jim vyhýbaly choroby a viry, které sužují jejich ostatní kvetoucí příbuzné.

Tyhle úžasné rostlinky vám opravdu hojně pokvetou od jara do podzimu. Vydrží až do 1. mrazíků. A za tuto hojnost květů vyžadují opravdu minimum péče.

Záplava květů s minimem péče

Pořádně je zalévejte a udržujte ve vlhké půdě, vodu totiž milují. Myslete na to, pokud je pěstujete v závěsných květináčích, kde vysychají rychleji. Pozor ale na přelévání, které může vést k uhnívání kořenů.

Stejně jako petunie jsou i supertunie docela hladové rostlinky, které je potřeba hnojit. Když zaznamenáte, že sice rostou, ale neprodukují takovou záplavu květů, na jakou jste se těšili, pravděpodobně potřebují přihnojit. A opět budou potřebovat více hnojiva kytky v květináčích, než ty zasazené v půdě. Hnojte je přibližně každé 3. zalévání a v létě častěji než na jaře a podzim.

Dopřejte jim slunné místo, kde na ně paprsky dosáhnou alespoň 4 – 6 hodin denně. I slunce podpoří jejich produkci květů. Nebojte se je zasadit na jižně orientovanou stranu vaší zahrady a dbejte, ať je žádná další rostlina nezastíní.

Foto: Shutterstock

Začne-li vaše superstar vypadat ošuntěle, prořežte ji. Poskytnete jí tak podporu, aby zesílila a znovu se rozrostla. Nejvhodnějším obdobím pro tyto úpravy je polovina léta. Možná vám po prořezání pár dní nepokvete, ale nebojte se, to jen nabírá síly, aby mohla ještě více zazářit.

Z jedné rostlinky až 1,5 m květů

Na jaře zasaďte supertunie co nejdříve. Čím rychleji se dostanou do půdy, tím déle vám budou kvést. Obecně se počítá s vysazováním letniček kolem Svátku matek, ale supertunie jsou vůči chladu odolnější.

Pokud je chcete sázet přímo do půdy, nechte mezi nimi větší rozestupy. V dobrém vegetačním období se vám mohou rozrůst až do průměru 1,5 metru. V květináči pak s přehledem vyplní veškerý prostor, který jim dáte k dispozici.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ivana krivohlavkova
Ivana krivohlavkova
4 měsíců

kde se dají sehnat supertunie prosím