HIV přestává být hrozbou. Pacienti se mohou dožít stejného věku jako zdraví lidé

aids

Prognózy léčených pacientů nakažených virem HIV jsou pozitivní. Kdo se dnes v Evropě nebo Spojených státech amerických tímto virem nakazí, může se v průměru dožít stejného věku jako zdraví lidé.

Dožít se lze až 78 let

Očekávaný věk dožití pacientů s HIV v Evropě a USA zvyšují především moderní léky a lepší lékařská péče. Například pacient, který se po roce 2008 nakazil ve 20 letech věku, může ze statistického hlediska dosáhnout až 78 let života – samozřejmě za předpokladu, že dobře reaguje na předepsanou léčbu. Informuje o tom mezinárodní vědecká skupina v magazínu The Lancet HIV.

Pochopitelně to neplatí pro všechny HIV pozitivní pacienty. V průměru je očekávaný věk dožití u mužů 73 let a u žen pak 76 let – pokud dobře zvládnou první rok terapie.

“Výzkum ukazuje, jak dnešní péče, vyšetření, prevence a léčba zdravotních komplikací, které virus způsobuje, prodlužují životní očekávání pacientů,” říká Adam Trickey, který studii na Bristolské univerzitě vedl.

Výše zmíněný dvacetiletý pacient, který léčbu započal po roce 2008, má dnes šanci dožít se o 10 let více než pacient, který se začal léčit před rokem 1996.

Moderní antiretrovirální terapie a lepší možnosti péče

Antiretrovirální terapie, která je nasazována od poloviny devadesátých let, spočívá v kombinaci tří a více léčebných preparátů, jež zastavují šíření viru v těle. Nedokáží sice infekci vyléčit, ale výrazně snižují hodnoty viru v těle.

Vyšší očekávaný věk dožití souvisí pravděpodobně také s tím, že moderní léky proti HIV nemají tolik vedlejších účinků jako ty starší. Existuje také více léčebných možností pro HIV pacienty s rezistencí vůči těmto lékům. Lépe lze léčit také paralelní problémy jako je žloutenka typu C, srdeční choroby nebo rakovina.

Pro účely studie zkoumali vědci data 88 000 HIV pozitivních pacientů z USA a Evropy. Získané poznatky jsou důležité mimo jiné k tomu, dotlačit rizikové osoby k testu na HIV. Pozitivní pacienty lze pak lépe přesvědčit, aby okamžitě zahájili léčbu antiretrovirotiky. Vyšší očekávaný věk dožití může přispět také k tomu, aby HIV pacienti nebyli tolik stigmatizováni.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments