Pozor na light nápoje. Zvyšují riziko těžkých onemocnění, i když se tváří zdravě

soft drink

Kdo pije dietní nápoje, většinou si od nich slibuje zdravotní výhody. Takzvané “light” produkty tak například pomáhají při snižování tělesné hmotnosti. Ale jsou nápoje se sladidly skutečně zdravé? Aktuální americká studie zvyšuje podezření, že je to spíše naopak.

Riziko demence a infarktu třikrát vyšší

Existuje souvislost mezi konzumací “light” nápojů a rizikem demence a infarktu? Tuto otázku si položili vědci Boston University School of Medicine a ve své studii podrobili zkoumání 4000 dobrovolníků po dobu 10 let. Výsledek? Účastníky výzkumu, kteří denně konzumovali nápoje doslazované umělými sladidly, postihl infarkt třikrát častěji a třikrát častěji onemocněli demencí než ti, kdo si takové nápoje dopřáli 2x až 6x měsíčně. Vědci upozorňují na to, že uvedená korelace ještě není důkazem, že by dietní nápoje onemocnění skutečně způsobovala, ale jde rozhodně o podnět k dalším výzkumům.

Dřívější studie upozorňují na cévní problémy

Faktem je, že existuje řada studií, které ukazují na to, že konzumace uměle slazených nápojů by neměla být tak bezstarostná, jak se často prezentuje. Už v roce 2012 přišly vědci z univerzit Columbia (New York) a Miami s tím, že každodenní konzumace takových nápojů o 43 % zvyšuje pravděpodobnost cévních onemocnění (v porovnání s těmi, kdo žádné “light” nápoje nepili).

Light zvyšuje riziko diabetu

Další, tentokrát francouzská studie, zkoumala data 66.000 žen v ročnících narození 1925 až 1950 a srovnávala konzumaci uměle slazených nápojů s konzumací džusů. Ukázalo se, že pití “light” drinků šlo ruku v ruce s vyšším výskytem diabetu. U skupiny, která za týden vypila 0,5 litru takových nápojů, riziko stouplo o 15 %, v případě konzumace 1,5 litru týdně pak dokonce o 59 %. Šlo však pouze o porovnávání dat, nikoliv zkoumání příčinných souvislostí.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
MVDr.JITKA RYBÁČKOVÁ
MVDr.JITKA RYBÁČKOVÁ
2 let

Myslím,by bylo nutné,vyrobit a dát do prodeje:

Je nutné,závést prodej nápojů,
proděti,doma,školka školní jídelny atd.
ovocné nápoje-bez cukru,bez umělých sladitel,
stejně jako lze doma vyrobit zavařené ovoce,
bez cukru umělých sladitel -přírodní cukr plně stačí……………