Hospitalizace bez souhlasu pacienta. Je to vůbec možné?

doktorka

Kdy je možná hospitalizace bez souhlasu pacienta? A jde to vůbec? Tak nějak v sobě máme zakořeněnou představu, že pacient přece musí s hospitalizaci souhlasit. Co když jsou ale situace, kdy je přeci jen hospitalizace bez souhlasu pacienta možná a reálná?

Kdy je možná hospitalizace bez souhlasu pacienta?

Zákon má v případě hospitalizace bez souhlasu pacienta docela jasno. Podle něj je tak možné učinit pouze v několika případech.

Prvním případem je pravomocné rozhodnutí soudu o ochranném léčení formou lůžkové péče, nebo nařízení izolace či karantény. Jedná se tak v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví.

Druhým případem je skutečnost, kdy zdravotní stav pacienta vyžaduje poskytnutí neodkladné péče a zároveň jeho zdravotní stav neomezuje vyslovení pacientova souhlas.

Třetím případem je bezprostřední a závažné ohrožení sebe či svého okolí, kdy pacient jeví známky duševní poruchy nebo touto duševní poruchou doopravdy trpí. Zároveň sem spadá i vliv návykové látky.

Když život nedá jinak

Ne vždy se k nám život chová zrovna férově. Může nastat situace, kdy například někdo z našich blízkých onemocní některou ze závažných chorob, jako je kupříkladu Alzheimer nebo schizofrenie, a my už se o daného člověka nebudeme schopni starat sami.

V případě schizofrenie není nevídaným jevem, že jsou pacienti trpící touto chorobou agresivní, díky čemuž mohou být nebezpečné nejen sami sobě, ale i lidem v jejich okolí. V těchto případech pacienti nemusí s hospitalizací souhlasit, ale jejich blízkým může hospitalizace bez souhlasu pacienta ulehčit život.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

3
Komentujte

avatar
2 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
2 Autoři komentářů
R MAlena Kolendová Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
R M
Host
R M

Máte tam chybu v druhém bodě… pacient může být hospitalizován v případě že mu zdravotní stav neumožňuje vyslovit souhlas, místo vašeho “jeho zdravotní stav neomezuje vyslovení pacientova souhlas.”
Navíc to nedává smysl, vyznívá to jakože nic ho neomezuje a přesto nedal souhlas, nemluvě o překlepu.
tím bodem se myslí že pacient je např. v bezvědomí … tedy péči potřebuje ale nemůže vyslovit souhlas. do 24 hodin ten souhlas lékař musí získat, nebo obeznámit soud

Alena Kolendová
Host
Alena Kolendová

Mne překvapilo sdělení na Facebooku, že pokud se nedostavím opakovaně na základě výzvy k preventivní prohlídce, budu pokutována. Preventivní prohlídky jsou jistě potřebné, ale vyhrožování mi velice vadí. Kde je pravda?

R M
Host
R M

podle zákona na to Vaše pojišťovna má nárok, ale prakticky jsem se s tím nesetkal. Tady máte odkaz co si o tom myslí VZP:
https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/prev-prohlidky