Zahraniční banka varuje před měnovou krizí v Česku

Bohužel se zdá, že Českou republiku nečeká vůbec nic příjemného. Ba právě naopak, objevují se náznaky, že by to tady mohlo dopadnout opravdu hodně špatně, a to pro samotné občany. Z analýzy japonské banky Nomura totiž vyplývá, že Česku nehrozí nic menšího než velká měnová krize.

Velké potíže

Toto hodnocení vyplývá z hodnocení hlavních ekonomických faktorů, které se v tuzemsku nevyvíjejí vůbec dobře. Klesá například export, rostou ceny energií a oslabuje domácí poptávka. V zahraničí zároveň roste nedůvěra vůči měnám rozvíjejících se zemí, kam oficiálně stále patříme.

Viděli jsme to ostatně i v poslední době, kdy byla koruna pod silným tlakem, a pokud by jí nebránila Česká národní banka skutečně masivními intervencemi, už teď by prudce oslabila. Třeba o deset a více procent.

Jenže i to by bylo ničím vůči tomu, co nás údajně teprve čeká. Česku totiž hrozí měnová krize podobná té, která v poslední době zasáhla země jako Turecko, Egypt nebo Srí Lanku.

Foto: Shutterstock

Zhroucená koruna

V těchto zemích se měny zhroutily o vysoké desítky procent a neustále oslabují. V důsledku toho je v těchto zemích také extrémní míra inflace. Jakmile totiž oslabí měna, zdraží veškerý dovoz, na kterém jsme závislí. Zvýšily by se ceny úplně všeho, od už tak drahých energií, přes pohonné hmoty až po potraviny nebo elektroniku.

Zároveň by to znamenalo likvidaci úspor občanů v přímém přenosu. Hodnota prostředků uložených v korunách by se náhle prostě vypařila. Najednou byste si o ně koupili třeba o polovinu věcí méně.

Čeští ekonomové to vidí trochu jinak a podle nich podobná měnová krize České republice nehrozí. Na druhou stranu je otázkou, zda to není spíše přání otcem myšlenky. Společnost Nomura totiž podobné jevy dokáže předpovídat a několikrát to prokázala.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Není divu, vláda Fialy je nekompetentní. Proč vláda nestáhne naši levnou elektřinu z lipské burzy, odkud naši levnou elektřinu zpětně odkupujeme cca padesátkrát předraženou ? Proč vláda Fialy nakupuje emisní povolenky, které předtím skoupili němečtí spekulanti ? Takovýchto proč je hodně.

David
David
1 rok

Hrozná rána pro Čechy. Tvl, tento plátek, to je fakt síla 🤦

Zvoník
Zvoník
1 rok

Dobře nám tak! Za blbost se platí. Dobře už bylo za bolševika. Pálilo nás dobré bydlo, tak jsme si zvolili kapitalismus. Dobře nám tak! Všichni potřebují přes držku!

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Zvoník

Nejvíc potřebují přes držku rudí bezmozci.

Pink
1 rok
Reply to  Tomáš

Jako jsi ty bezmozku

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Tomáš

… skoč do zdi s těma svejma proamerickejma kolaborantama blbečku zaslepenej!

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Tomáš

Ale dostávají ti, co si zvolili tento režim i s těmi, co jsou proti němu!

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Zvoník

… to máte (bohužel) pravdu…. 🙄

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Michal

A o tom to je. Evropa páchá sebevraždu. Tedy i Česká republika.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Zvoník

… psal jsem to pánovi dole, že vše běží podle (něčího) plánu jak zničit Evropu a vidíte co mi dotyčnej odepsal. Prostě a jednoduše, jestliže takovýto lidé jim to budou pořád (pro mě) žrát, tak není žádná změna v dohledu. Je na to krásné přísloví :”čím víc biješ berana po palici, tím víc si jde pro další rány” a už jak ste zde zmínil, my budeme řezaný (nechtěně)s těmahle fanatikama, kteří zaslepeně věří v nějakou demokracii…. 🙄

Dana
Dana
1 rok

Budou se dějiny opakovat?
Destabilizace měny v našich zemích:
1620 Bitva na Bílé hoře
1622 Mincovní konsorcium
1623 Státní bankrot (kalada)

2020 Koronavirus
2022 Válka na Ukrajině
2023 ?

Last edited 1 rok by Dana
Demokrat - kolaborant
Demokrat - kolaborant
1 rok
Reply to  Dana

r.1953 si ztratil, ruďochu?

Dana
Dana
1 rok

Nechávám prostor vaší kreativitě a inteligenci.

Michal
Michal
1 rok

…. plán jak zlikvidovat občany pokračuje! A pořád jsou všichni spokojený… asi fakt nic jiného si nezasloužíme! 😡

Tomáš
1 rok
Reply to  Michal

Postav si svůj plán, když
setí nelíbí plán vlády ČR.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Tomáš

… je vidět, že si Havlojd viď? Protože jak se nevelebí tenhle proamerickej sajrajt, vy ste hned neskutečně agresivní.

Zdenka
Zdenka
1 rok
Reply to  Michal

Je tady obrovské množství nespokojených, ale chybí vůdce, který by to dotáhl až do konce. Pár demonstrací to nespraví, to chce denně, jako v r. 1989. Otázka je, jestli by to ti darebáci vzdali.

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Michal

Přesně, tak..jen málokdo zvede tu prdel a vyjádří svuj nesouhlas

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Martin

… tak milý Martine já jsem byl na třech demonstracích, třetího a dvacátého osmého září a sedmnáctýho listopadu. Mělo to sestupnou tendenci, ale hlavně jsme tam byli my starší a mladých lidí, kteří by měli tam být, tak tam bylo poskrovnu a to je problém!