Mám 15 let starou pračku, ale moje prádlo je vždy čisté jako z prádelny. Tak já vám ten trik prozradím

Dokonalou čistotu prádla můžete dosáhnout i bez chemických prostředků. Ukážeme vám, jak doma vyprat prádlo s minimálními náklady a perfektním výsledkem. Z pračky vytáhnete prádlo bílé a provoněné.

Prací prostředky s chemikáliemi

Na trhu je k dostání velké množství pracích prostředků a aviváží. Vybírat si můžete různé značky v různých cenových relacích. Pravdou ale je, že komerční prací prostředky se neobejdou bez chemických přísad, které citlivým jedincům mohou přivodit alergickou reakci.

Během praní vás sice dovedou zbavit nevzhledných skvrn, ale způsobují vyblednutí prádla. Oblečení z jemnějšího materiálu mění tvar. Můžete přejít na praní v čistě přírodních prostředcích, ušetříte nemalé peníze a přispějete k čistšímu životnímu prostředí.

Domácí avivážní prostředek

Běžný ocet dokáže nahradit aviváž, prádlo bude čistší a měkčí. Stačí ocet nalít namísto aviváže do poslední nádoby na máchání. Na jednu prací dávku budete potřebovat půl sklenice octu. Ocet pomůže prádlo zbavit zápachu od potu či cigaretového kouře. Máchání octem zároveň zbaví prádla zbytků pracího prášku, na tmavém oblečení nebudete mít nevzhledné stopy.

Foto: Shutterstock

Domácí prací prášek

Domácí prací prášek vyrobíte ze sody na praní. Ta je snadno dostupná, nejedná se o běžnou kuchyňskou sodu. Zakoupíte 1 kg prací sody a pro lepší vlastnosti při praní ji smícháte s jedním nastrouhaným mýdlem. Vybrat můžete neparfémované mýdlo nebo marseillské mýdlo. Na praní je nejvhodnější olivové, kokosové nebo jádrové mýdlo.

Vyrobenou směs můžete uzavřít ve velké nádobě a používat namísto běžného pracího prášku. Pokud byste doma vyrobenou směs na praní chtěli proměnit v prací gel, stačí smíchat 250 g nastrouhaného mýdla a stejné množství sody na praní s 10 l vody. Kdo touží po krásně provoněném prádle, může do domácího pracího gelu přidat pár kapek esenciálního oleje.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments