Podle zahraniční banky by v Česku mohla propuknout měnová krize

Bývá bohužel pravidlem, že když už se něco pokazí, tak se to pokazí pořádně. A právě toho můžeme být v České republice brzy svědky. Dlouhodobě příjemná ekonomická situace v této zemi se změnila a podle řady odborníků to nebude jen krátkodobý výkyv, ale změna celého trendu, kdy si po pomyslných sedmi tučných letech budeme muset zvyknout na sedm těch hubených.

Nastínili pohromu

Smiřme se s tím, že země vstupuje do nové etapy, která je provázena i změnou vnějších podmínek. Dlouhou dobu jsme byli vnímáni jako silně exportní země, která těžila z obrovského množství továren, které sice neprodukovaly často finální produkt, ale zajišťovaly lidem velmi slušnou práci. Pro řadu tohoto zboží však v příštích letech už nebude odbyt, už jen proto, co se děje v automobilovém sektoru.

Také proto nás nečeká po třech letech různých krizí úleva, ale spíše další problémy. Všeobecně se očekává růst nezaměstnanosti a právě i pokles exportu, který už ostatně nastává. Česko má již zápornou obchodní bilanci, což znamená, že více dováží než vyváží. I to je podle analytiků bankovního domu Nomura jedním z důvodů, proč nás nečeká nic dobrého.

Tato banka ve své analýze varovala, že Česká republika má velmi vážně našlápnuto k měnové krizi. Ta by se projevila drsným propadem koruny a zdražením veškerého dováženého zboží a surovin. Ještě více by to tak vystřelilo už tak vysokou inflaci.

Foto: Shutterstock

Koruna to bude mít těžké

Dnes si mohou mnozí ťukat na čelo, zda to analytici náhodou trochu nepřepískli, protože v těchto týdnech máme naopak rekordně silnou korunu. Avšak tento stav se může hodně rychle změnit. Analytici bohužel jen vyhodnotili veškerá rizika, která bohužel nehrají v náš prospěch. Oni vědí, že v zemích, kde se to takto sešlo, nakonec měnová krize skutečně přišla.

Naopak, současný stav je spíše nepochopitelný, protože pro silnou korunu nejsou žádné fundamentální důvody. Představuje to ale možnost, jak z koruny částečně vystoupit a nakoupit si za ní levně eura nebo dolary. Tento obchod se může hodně vyplatit v době, kdy by se koruna skutečně propadla.

Nutno dodat, že jsme se neocitli v nejlepší společnosti. Zpráva jako podobně rizikové země uvádí taková místa jako Egypt, Srí Lanku nebo Turecko. V posledně jmenované ostatně už měnová krize doprovázená obrovskou mírou inflace probíhá. A právě k Turecku mnozí český vývoj přirovnávají. Nejprve to bylo do značné míry v nadsázce, ale teď už některým tuhne úsměv na tváři.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

Už si konečně uvědomte, že za to může štvavá politika západu. Všechno šlo jako po srážkách, dokud se nezačalo podporovat nacistickou Ukrajinu proti Rusku. Na pokyn Spojených států. Všechno tady dóze.. Ali a teď se cpou na Filipíny aby naštvalo Číňany. Už by jim měl někdo dát po čumáku. Oni se neštítí ničeho co prospěje jim a druhého poškodí. Sakra lidi, jste ovce?

Rostislav
Rostislav
1 rok

Demonstrace to nevyresi a to co ty pises je opet socialisticka utopie. Ta uz zde byla. Bud se prezije zdrazovani setrenin s pomoci vLaadnich dodaci jde to je opravdu nutny a vdrzet. Prejit na Euro nevim. Vlada music najit vice obchodnich a kontaktu ve severe a to I v rozvojovych statech cimz by koruna mela opet posilit a hlavne vice vyrobnich kooperaci a udrzet minimalne zamesrnanost v cr.

Jan
Jan
1 rok

Lidi musime se zvednout z našich líných zadků a jít se bouřit! Ale né obyčejnou stávku nebo demonstraci, ta nic neřeší! Musíme dát vládě vybrat, buď bude každý politik dělat za minimální mzdu, nebo bude defenestrace a sami si do vlády dosadíme lidi, co chtějí pomáhat státu z přesvědčení a né pro místo u koryta! Pak poroste minimální mzda na úroveň kdy se z toho dá žít, to zvedne průměrnou mzdu a vytvoří tlak na zaměstnavatele aby vám přidal a to zase zvedne průměr… Až se tu všichni budeme mít dobře…

Luděk
Luděk
1 rok
Reply to  Jan

Ááá, panáček nám chce zavádět vládu proletariátu. Děkuji, už ani omylem!

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Luděk

Ááá, další panáček se nechá okrádat.A se vším co se tu děje souhlasí!

Jana
Jana
1 rok

Nebude to jenom ČR, úmyslně vedou celou Evropu do pekla. Pár desítek nemocných mocných se rozhodlo udělat z lidí nemyslící a poslušné otroky a u nás dle výsledků voleb, se jim to úspěšně daří. Nejsme schopni zvednout zadky, jako třeba v Moldávii, kde silné protesty odstranili globalistickou vládu

Markéta
Markéta
1 rok

Titulek “To už nedáme” tu čtu asi potřetí. Zdá se, že hranice toho, co sneseme, se stále posouvají.

Rostislav
Rostislav
1 rok
Reply to  Markéta

To. Se deje uz I v Australii jde se stale zvysuje urokova sazba. Snad je to uz pate navyseni any au nespadlo do recese.