Hrozný průšvih. Krachuje firma, ve které má spousta Čechů své úspory. To je brutální

Tohle opravdu nepotěší všechny milovníky korporátních dluhopisů, které se v poslední době staly velmi oblíbeným nástrojem sloužícím primárně ke zhodnocování úspor. Zatímco totiž banky dlouhou dobu nenabízely takřka žádné úroky, dluhopisy byly cestou, jak ušetřené peníze nechat pracovat.

Hlavně prodávat

Bohužel tu ale platí, že lidé často vůbec nevěděli, jaká se s dluhopisy pojí rizika, popřípadě práva. Jejich emitenti, tedy vydavatelé, se často oháněli dobrozdáními od České národní banky nebo jiných institucí, ovšem to bylo celé pouze na oko. Ve skutečnosti tu žádná větší regulace dluhopisů nefunguje. A v tom je jádro problému.

Dluhopisy totiž patří do rukou zkušenějších investorů, kteří jsou si době vědomi toho, že spolu s výší úroku roste také riziko nesplacení. To ovšem běžný člověk neví. Navíc se tu rozmohl takový nešvar, kdy dluhopisy všech možných pochybných společností začali nabízet “finanční poradci”, kteří za to kasírovali velké provize a jejichž jediným cílem tak bylo prodat co možná nejvíce dluhopisů.

Česko tak už prožilo několik krachů, kdy lidé s dluhopisy nedostali nakonec vůbec nic. Teď se dost možná schyluje k dalšímu, který má přitom potenciál být jedním z největších. Velká investiční skupina Premiot Group totiž podle serveru Dluhopisář přestala vyplácet kupóny u svých dluhopisů. To jsou v podstatě úroky, které vám mají chodit po dobu platnosti dluhopisu. To ale není všechno, někteří lidé už měli koncem roku dostat i vyplacené jistiny několik let starých dluhopisů. Jenže se tak nestalo.

Foto: Shutterstock

Nenechte se napálit

Firma nějakou dobu mlčela, což vůbec nevzbuzovalo důvěru, aby následně její majitel promluvil v nepříliš uklidňujícím prohlášení, kdy žádá o trpělivost. Lidé by se svých peněz měli dočkat za několik měsíců. Problém je v tom, že to nemusí být pravda. Skutečnost, že firma není schopná dostát svým závazkům, se totiž v podstatě rovná bankrotu. Problémy navíc může mít i jinde, například ve vztahu ke svým dodavatelům, jen se o tom zatím veřejně neví.

Společnost Premiot Group se zabývá primárně výstavbou nemovitostí, přičemž v ní působí hned několik různých firem, které vydávaly dluhopisy samostatně.

Podle některých informací přitom společnost dále nabízí nové dluhopisy. Je tedy možné, že se pokusí vyplatit majitele těch starších z nových prostředků takto získaných. Tím však pouze přesune problém v čase a na další investory. Každopádně, žádné dluhopisy Premiot Group nekupujte, a pokud nejste v této oblasti zběhlí, potom se raději vyhněte všem dluhopisům nepříliš známých firem nabízených formou přímého prodeje.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Garmdasachurdin
Garmdasachurdin
1 měsíc

Žádné rozkrádání se nekoná, pouze nevychází matematicky byznys firmy!!! Protože nemovitosti zdražují a jdou na dračku v době nízkých úrokových sazeb a nízké inflace!! Skrze dluhy se vytváří nové peněžní jednotky v ekonomice!! A pokud dluhy, hlavně ty veřejné, státní vyskočí na neúměrnou mez a peněz se do reálné ekonomiky dostává více, než je množství zboží a služeb, započne inflace!!! A její důsledky tu máme!!!

Martin Horáček
Martin Horáček
1 měsíc

Jenom blbec do takové firmy dá své úspory. Firma nekrachuje, jenom se rozkrada pod stínem zákonů. Je podivuhodné jak se každý rád stará o cizí finance, a samozřejmě s dobrým úmyslem.