Husté a bohaté vlasy můžete mít v každém věku. Pomůže jedna běžná surovina

O kolagenu jste už určitě slyšeli. Ať už v souvislosti s pletí nebo vlasy. V souvislosti s pokožkou je velmi skloňovaný, ale pomůže i vlasům. A to ve chvíli, kdy začínají slábnout a řídnout, ale má údajně vliv i na jejich růst. Co je na tom pravdy?

Může nedostatek kolagenu za vypadávání vlasů?

Je to tak. V mnoha případech je za vypadávání vlasů skutečně nedostatek kolagenu. Má vliv na kvalitu pleti, vlasů i nehtů. Kolagen, bohatý na aminokyselinu prolin, může negativní stav zvrátit. Je ale potřeba užívat ho několik měsíců, aby se účinek naplno projevil. U každého nezabere tak, jak by si představoval. Pokud se tedy rozhodnete užívat potravinový doplněk s kolagenem, buďte trpěliví.

Jak kolagen užívat?

Tento doplněk stravy se užívá ve formě prášku, tobolek nebo v tekuté formě. Je na vás, který si zvolíte. Dávkování máte určené od výrobce a určitě byste ho neměli překračovat. V tom případě by mohl mít i nežádoucí účinky – například nepříjemný zánět pokožky, který vzniká jeho nadbytkem.

Foto: Shutterstock

Kolagen můžete získat i z potravin

Kolagen se získává především z živočišných potravin. Pomůže vám maso, obzvlášť kvalitní vývary, aspiky a také tučné ryby. Kolagen podporující růst a kvalitu vlasů se často získává z mořských ryb. Rybí kolagen je navíc skvěle vstřebatelný. Tvorbu kolagenu můžete podpořit konzumací vajec, ořechů, citrusů, listové zeleniny a bobulovitého ovoce. Problémem ale bývá, že tyto potraviny nejíme v takovém množství, aby potřebu kolagenu zcela pokryly – a to z důvodu nižší vstřebatelnosti. Kvalitní doplňky stravy se vstřebávají lépe.

Co udělat pro to, abychom měli dostatek kolagenu

Nejvhodnější je kombinace zdravého životního stylu, pestré stravy a doplňků s obsahem kolagenu. Vynechat kouření, omezit příjem rafinovaného cukru, snažit se o zdravou stravu s adekvátním příjmem ovoce a zeleniny, a dostatečný pitný režim.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments