Vyrobte si skvělá přírodní hnojiva. Zajistí mnohem větší úrodu

Patříte k těm zahrádkářům, jimž chemická hnojiva a další nepřírodní prostředky nesmí na zahradu ani páchnout? Pak vás možná potěší pár našich tipů, jak si přichystat naprosto přírodní hnojiva, která zvýší produkci vašich plodin a udělají vám na zahradě pořádný kus práce.

Cibulová slupka podpoří všechny cibuloviny

Využití pro slupky z cibulí v domácnosti příliš mnoho není. O to lepší je, že je můžete použít jako hnojivo pro vaše záhony cibulovin. Ze slupek získají rostliny spoustu živin, které potřebují, a toto čistě přírodní hnojivo podpoří jejich růst.

A příprava hnojiva? Ta je velmi jednoduchá. Zalijte cibulové slupky horkou vodou a nechte je tři dny louhovat. Poté tekutinu přilijte do vody připravené na zálivku – zhruba 1 deci na 1 litr vody. A pro ještě lepší účinek přidejte trochu dřevěného popela. S takto připravenou zálivkou zalévejte cibuloviny asi jednou týdně.

Zázračné aloe

To, že má aloe vera spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví, není žádné tajemství. Podobně však funguje i na rostliny.

Rozdrťte listy aloe vera a nechte je vylouhovat ve vodě. Pokud jste použili asi 10 lžic rozdrceného aloe, mělo by to stačit na 5 litrů zálivky, do které připravenou směs po dvou dnech louhování přidáte.

Foto: Shutterstock

Jedno z nejstarších hnojiv: kopřivové

Už naše babičky a zřejmě i jejich babičky věděly, že kopřivy jsou skvělé hnojivo pro další rostliny.

Opět nasekejte kopřivy na menší kousky, které dejte do uzavíratelné nádoby, zalijte vodou a nechte louhovat. Zhruba po 10 dnech bude mít hnojivo tu správnou sílu. Poté stačí naředit: na jeden díl kopřivové zálivky připadne 20 dílů vody. Na zalévání používejte jednou týdně.

Další přírodní hnojiva

Už jsme zmínili dřevěný popel, který je skvělým hnojivem pro naprostou většinu rostlin. Sáhnout můžete i po tradičním hnojivu – chlévském hnoji (pozor ale na jednu věc: neměly by se jím hnojit cibuloviny). Využít se dá i kompost, posekaná tráva nebo třeba ptačí či králičí trus.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments