V oblíbeném čaji se našly látky, které nesmí obsahovat

Supermarkety doslova přetékají nejrůznějším zbožím, které pochopitelně musí dodržovat stanovené podmínky, předpisy a limity, pokud jde o kvalitu. Zkrátka a dobře, musí platit, že pokud si koupíte nějaký produkt, musíte mít také jistotu, že je přinejmenším nezávadný a alespoň v základní rovině kvalitní.

Oblíbený produkt

Je to zcela pochopitelné a jasné, ale přesto pravidelně dochází k tomu, že výrobci a prodejci pochybí. Od toho tu máme Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která prodávané potraviny hlídá, kontroluje a podrobuje rozborům. Na jejich základě potom může nařídit stažení určitého výrobku z trhu.

A také tak pravidelně činí. Tuzemský trh zatím není tak vyspělý, aby se bez toho obešel. Skoro neuplyne týden, aby se nějaká ta potravina nemusela stahovat. A pokud by bylo kontrol více, zřejmě by došlo i k většímu počtu záchytů závadných výrobků. To je samozřejmě znepokojující.

Je však nutné sledovat patřičné zdroje, abyste se o problémech včas dozvěděli. Teď například musel být stažen velmi oblíbený Bylinný Heřmánkový čaj v balení 30 gramů. Právě v tomto ročním období mají čaje sezónu, takže šel jistě dobře na odbyt a v nejedné domácnosti se právě teď nachází.

Foto: Shutterstock

Co se tam našlo

Pokud si ale myslíte, že vám tento čaj pomůže, musíme vás zklamat. Je tomu právě naopak, protože vám může uškodit. Kontrola zjistila, že obsahuje více než přípustné množství škodlivého pesticidu chorpyrifos.

Tento pesticid je nejčastěji využíván k ošetřování listů a plodů ovoce, které jsou napadeny škůdci. Najdeme ho ale také ve výrobcích, které jsou určeny proti komárům a parazitům na drůbeži či dobytku. Jde tedy o silnou látku, kterou v žádném případě nemůžeme konzumovat ve zvýšeném množství, jak to předvedl právě tento čaj.

Pakliže vás zajímá přesná šarže výrobku, potom jde o Bylinný Heřmánkový čaj (30 g) s minimální trvanlivostí do května roku 2024. Šarže je označena jako LOT: 22/143N. V žádném případě tento výrobek nekonzumujte. Buď ho vyhoďte, nebo vraťte v Penny Marketu, kde se prodával.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Nemám, ale pro příště by bylo lepší nafotit konkrétní zboží a ne celý regál

Jana
Jana
1 rok

Do Penny nechodím, tyhle levné čaje roky nekupuji, to má totiž do čaje daleko.

Jindřich
Jindřich
1 rok
Reply to  Jana

Dobře děláte.

Radek
Radek
1 rok

Mám pocit, že bychom takto nemohli konzumovat téměř nic, co není vysloveně domácí a přírodní.