Infarkt nepřichází náhle. První příznaky se hlásí týdny dopředu, ale na nečekaných místech

Infarkt nepoznáte jen podle prudké bolesti na prsou. Některé příznaky i dlouho dopředu hlásí, že vám hrozí infarkt. Tichý infarkt přichází zcela bez bolesti, což platí zejména u žen, proto věnujte pozornost varovným symptomům a příznakům.

Zvýšená únava a zadýchávání

Pokud jste unavení a vyčerpaní i bez zjevného důvodu, nebo se zadýcháváte, tělo potřebuje odpočinek. Mohou to být i potíže se srdcem. Typické příznaky jsou nebezpečné hlavně u žen a často hlásí nebezpečí infarktu i pár měsíců předem.

Přetrvávající kašel

Přetrvávající kašel, ke kterému se může přidat chrapot, bývá signálem infarktu. Hromadí se tekutina v plicích, často provázená vykašláváním krvavého hlenu.

Otoky nohou

Srdeční selhání způsobuje nadměrné hromadění vody v těle, což se projevuje otoky kotníků, lýtek i břicha, často provázené přibíráním na váze kvůli zadržené vodě.

Nadměrné pocení a zchvácenost

Studený pot, bledá a lepkavá pokožka a nadměrné pocení v klidu a v noci vás upozorňuje na kontrolu EKG. Pumpování krve přes cévy zúžené krevní sraženinou je velmi namáhavé a tělo na to reaguje pocením, aby vyrovnalo tělesnou teplotu.

Potíže s trávením a nevolnosti

Potíže s trávením, s nevolností a zvracením patří k příznakům, které pociťuje před infarktem až 80 % pacientů. Málokdo si je však spojí se srdečním onemocněním.

Foto: Shutterstock

Úzkost a slabost

Během strachu, úzkosti, obav a paniky cítíme svírání na hrudi. Může se tak projevit i infarkt. Jde o náhlý a naléhavý strach ze smrti a vnímání bezprostřední hrozby.

Bolesti různých částí těla

Bolest, sevření, brnění a křeče mohou vystřelovat do všech částí těla, zejména do levé paže. Objevují se bolesti v rameni, zádech, nadbřišku, krku nebo čelisti a čelistním kloubu.

Bolest a tlak na prsou

Bolest a tlak na prsou se nedostaví u všech případů, přesto patří k nejtypičtějším příznakům. Vždy volejte záchranku. Vezměte si ihned také aspirin pro ředění krve.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments