Intervalová dieta patří k těm účinným, přestože vám dovolí si dopřát. Důležité je držet ji správně

Intervalová dieta má několik podob. Podstavou však je střídání doby pro jídlo a doby půstu. Krátký půst znamená rychlejší spalování tukových zásob a doba pro jídlo zase předchází jo-jo efektu. Jaká jsou pravidla intervalové diety?

Co je intervalová dieta

Intervalová dieta je způsob stravování, kdy pravidelně zařazujete půst. Během půstu bude tělo spalovat tukové zásoby. Režim střídá dobu, kdy jíte a dobu, kdy pouze pijete čistou vodu, nejíte vůbec nebo jíte omezený počet kalorií.

Intervalová dieta se může držet v počtu předepsaných hodin nebo dnů. U mužů se vychází z poměru 16/8 a u žen 14/10. Poměr označuje dobu (počet souvislých hodin), kdy nejíte a dobu, kdy jíte. Tímto rozpisem se řídíte každý den.

Do doby bez jídla se započítává i spánek. Dobrou zprávou je tedy to, že stačí vypustit jídlo pár hodin po probuzení a nejíst před usnutím.

Přirozená intervalová dieta

Zvolit můžete i šetrnější způsob intervalové diety v poměru 12/12. To by znamenalo například večeři v 7 večer a snídani v 7 ráno. Přes den byste pak měli volit menší porce. Režim 12/12 je vhodný pro začínající, po dvou týdnech můžete zařadit režim 14/10 (16/8 muži) na dva nebo tři dny v týdnu. Po 4 týdnech přejdete na režim 14/10 nebo 16/8 u mužů.

Sladkosti a vepřová s pěti

Mírným zklamáním bude, že během doby vyhrazené pro jídlo se musíte stravovat podle zásad zdravého stravování. Zároveň nesmíte hladovět, je nutné dodat tělu veškeré živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy) a dodržet doporučený energetický příjem.

Výhody intervalové diety

Během intervalové diety dochází k rychlému úbytku váhy během krátké doby.

Intervalová dieta je oblíbená, protože dovoluje poskládat si denní režim (dobu jídla) podle vlastních zvyklostí. Není předepsán jídelníček ani režim dne: snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Můžete začínat obědem nebo svačinou.

Omezená doba pro jídlo zároveň znamená, že stihnete zkonzumovat celkově menší množství stravy a spálíte více tukových zásob.

Drastická intervalová dieta

Radikální intervalovou dietou je několikadenní půst. V první fázi dodržujete model 3 a 3, kdy 3 dny jíte normálně a 3 dny držíte energetický příjem pod hranicí 1 200 kalorií denně. Postupně prodlužujete cykly na 5 a 5 dní až na 10 a 10 dní.

Během těchto půstů nedochází k jo-jo efektu a rychleji spalujete tukové zásoby.

Ovocná intervalová dieta

Během ovocné intervalové diety máte jeden den běžnou stravu ve 3 porcích (snídaně, oběd, večeře) bez přejídání. Druhý den můžete konzumovat pouze ovoce. Další den opakujete 3 porce jídla. Další den jíte pouze zeleninu. A opět den se třemi jídly. Tento režim držte maximálně 14 dní.

Přerušené půsty slibují sníženou produkci stresového hormonu a rychlé snížení cholesterolu.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments