Bolest v krku může způsobovat obyčejná infekce i závažná choroba ohrožující život. Rozpoznejte rozdíl včas

Pokud vás trápí bolest v krku a nevíte, čím to je, většinou jde o běžnou infekci. Příčinou zdánlivě běžných příznaků může být i vážnějších problém, jako rakovina. Bolesti v krku doprovázejí akutní infekce horních cest dýchacích, namožené hlasivky od mluvení, zpěvu i pobytu v místnosti se suchým vzduchem, alergii, žaludeční reflux, ale i rakovinu.

Infekce horních cest

Nejčastější příčinou bolestí v krku je infekce horních cest dýchacích. Zaberou analgetika a lokální podpůrné přípravky. Pastilky se podávají každé 2 až 3 hodiny, nejí ani nepije se po nich 30 minut a nechají se rozplynout v ústech. Ty bylinné jsou určeny ke zvlhčování sliznice krku. Kloktadlo se musí naředit a kloktat asi minutu. Počet vstřiků spreje závisí na přípravku, aplikuje se při zavřených ústech a zadrženém dechu na pravou i levou stranu či bolavé místo.

Možné kontraindikace

U přípravků na tlumení bolesti v krku dejte pozor na kontraindikace a vzájemné působení s jinými léky. Nesteroidní antiflogistika nekombinujte s léky na vysoký krevní tlak a ředění krve. U poruch štítné žlázy dejte pozor na jód. Anestetika na zmírnění bolestí v krku nejsou vhodná pro kardiaky a pacienty užívající antiarytmika. Pro diabetiky je zase nebezpečná přítomnost cukru v pastilkách.

Kdy je příčina v žaludku

Pálení žáhy, bolest připomínající nachlazení a pocit cizího tělesa v krku upozorňuje na projevy gastroezofageálního refluxu neboli zpětného toku obsahu žaludku do jícnu. Připojuje se pocit sucha v hrdle, chrapot a noční chronický kašel. Žaludeční kyseliny jsou agresivní, dráždí sliznici jícnu a končí zánětem.

Kdy je na vině alergie

Je obtížné rozlišit, kdy za bolesti v krku může nachlazení či chřipka, a kdy to je zase alergie. U všech se objevuje často i rýma, kýchání a horečka. U alergie ale příznaky neodcházejí. Pokud trvají déle, navštivte alergologii.

Kdy je za tím nádorové onemocnění

Když bolest neustoupí za 3 dny od začátku samoléčby, zhoršuje se a navíc se přidá horečka nad 39 °C a dušnost, je nejvyšší čas zajít k lékaři. Pokud navíc pociťujete i zvýšenou únavu, noční pocení, teploty a nadměrně hubnete, může to ukazovat i na nádorové onemocnění. Pro vyloučení rakoviny a nádoru se nechte vyšetřit.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments