Jak se stravovat, aby se vám povedlo otěhotnět? Pomohou jednoduchá pravidla

Čím dál tím více párů po celém světě má problémy s početím. Je to dáno nejenom kvalitou ovzduší, stylem života s nadmírou stresu, ale velký vliv má i strava. Výživa před otěhotněním, ale i posléze během těhotenství, je často podceňována. Jsme často vytížené, soustředíme se na jediný cíl a to otěhotnět. Když se konečně zadaří a uvnitř máme malého človíčka, jídlo je to poslední na co kolikrát myslíme, obzvlášť při ranních nevolnostech. Ale právě stav výživy před otěhotněním a během těhotenství ovlivňuje nejenom úspěšné otěhotnění, samotný průběh těhotenství, ale i celkový zdravotní stav miminka. Pokud se snažíte otěhotnět, do svého jídelníčku zařaďte určité potraviny, které ve vašem těle podpoří procesy, které zvýší šanci na zplození vašeho potomka.

Listová zelenina

Jezte špenát, římský salát, rukola a další tmavé druhy listové zeleniny s vysokým obsahem kyseliny listové, vitaminu skupiny B, který podle studií zlepšuje ovulaci. Muži s dostatečným příjmem folátu zase podle studií tvoří zdravější spermie, což potencionálně snižuje riziko genetických vad dítěte.

Luštěniny

Harvardští vědci zkoumali 19 000 zdravotních sester, které se pokoušely otěhotnět. Zjistili, že neplodnost je až o 39 % vyšší u žen s vysokým příjmem živočišných bílkovin. Ženy, které přijímaly dostatek rostlinných proteinů, vykazovaly menší pravděpodobnost výskytu potíží. Zaměřte se na luštěniny, tofu, semínka i ořechy.

Slunečnicová a dýňová semínka

Slunečnicová a dýňová semínka mají vysoký obsah nehemového železa vyskytujícího se v rostlinných potravinách a doplňcích stravy. Podle studií u žen, co pravidelně užívaly doplňky stravy s železem, byla o 40 % nižší pravděpodobnost problémů s otěhotněním než u žen, které ho neužívaly. Semínka jsou navíc bohatá i na zinek.

Kvalita výživy před otěhotněním a během těhotenství ovlivňuje nejenom maminku, ale i vývoj plodu. / Foto: Shutterstock

Celozrnné pečivo, těstoviny i rýže

Komplexní sacharidy se tráví pomaleji, pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu. Jejich vysoká hladina souvisí s nepravidelnou ovulací. Holandská studie zkoumala 165 párů. Ženy s vysokou hladinou cukru v krvi měly během půlroku poloviční pravděpodobnost otěhotnění. Proto omezte bílé pečivo.

Olivový olej

Olivový olej je zdrojem mononenasycených mastných kyselin, které nám pomáhají zvyšovat citlivost na inzulín a snižují záněty v těle. Záněty narušují ovulaci i početí. Olivovým olejem dochuťte saláty s trochou balzamikového octa a k vaření použijte speciální olivový olej z pokrutin upravený pro užití v teplé kuchyni. Ženám, které se chystají otěhotnět, se doporučuje také zvýšit přísun vápníku.

Čemu byste se měla naopak vyhnout

V těhotenství určitě omezte příjem kofeinu a teinu (černý čaj). Úplně se zvého životního stylu vyřaďte alkohol a cigarety. Pokud jste na něco alergická, vyhněte se i těmto alergenům ve stravě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Thedailystar

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments