Jak na ucpaný záchod bez zvonu. Poradíte si s ramínkem nebo plastovou lahví, výsledek je okamžitý

Ucpaný záchod je rozhodně jedna z nejnepříjemnějších věcí, která se nám v domácnosti může stát. A ještě prekérnější situace nastává, pokud nemáme po ruce zvon, kterým bychom závadu zkusili odstranit. Naštěstí existuje pár triků, které mohou v takové chvíli pomoci.

Nejčastějším problémem, proč se odpady ucpávají, jsou nahromaděné nečistoty, které se zkrátka nabalí na sebe a ucpou průchod. Velkým nepřítelem je v tomto případě tuk, který zůstane porůznu nalepený a chytá na sebe další nečistoty. Další variantou, která může podobnou potíž způsobit, je nějaký předmět, který spadne do odpadu, vzpříčí se tam a zablokuje trubky.

Rychlá pomoc: jedlá soda, ocet a horká voda

Pokud se odpady ucpaly kvůli nahromaděným usazeninám, je nejjednodušší radou sáhnout po jedlé sodě a octu. Po dvaceti až třiceti minutách by tahle směs měla začít rozpouštět usazeniny a odpad pomalu uvolnit. Podobně může pomoct i horká (pozor, ne vařící) voda s běžným saponátem – ta si poradí především s mastnými nečistotami.

Pokud je toaleta zanesená z důvodu nahromaděných usazenin, můžete sáhnout po jedlé sodě a octu. Pokud je problém závažnější, zkuste použít ramínko, nebo jiný dlouhý tenký předmět. / Foto: Shutterstock

Jak je to s tím ramínkem?

Šatní ramínko nám může pomoci tehdy, pokud se odpad ucpal kvůli nějakému předmětu, anebo je v něm nahromaděný velký chuchvalec nečistot. Tenké kovové ramínko můžeme natáhnout, až bude co nejrovnější a pak se s jeho pomocí pokusit odpad prošťouchnout.

Podobně se dají samozřejmě využít i další pevné, tenké a dlouhé předměty, které dokáží ucpané místo prorazit.

Využijte podtlak

Klasický zvon funguje na principu podtlaku. Pokud jej nemáme po ruce, je dobré zkusit jeho účinek nasimulovat. Například se objevují tipy na použití mopu, který se má obalit igelitem, vstrčit do toalety a rychlými pohyby s ním vytvořit podtlak, který usazeniny uvolní. Další možností je využít plastové lahve. Malé upozornění, buďte opatrní, abyste kvůli vzniklému podtlaku nemuseli uklízet i okolí toalety.

Začněte tím, že ze záchodové mísy odstraníte co nejvíce vody; můžete to udělat opakovaným plněním malé nádoby toaletní vodou a přeléváním vody do kbelíku. Dále naplňte velkou plastovou lahev teplou vodou.

Umístěte palec na horní část láhve a zasuňte horní konec láhve do vývodu ve spodní části toalety. (Pro tento krok to budete chtít nasadit gumové rukavice.) Sundejte palec a zmáčkněte lahev, aby voda uvnitř stékala do potrubí. Vzniklý tlak by měl uvolnit vše, co způsobilo ucpání.

Nejlepší ale je ucpání odpadu předcházet. Pokud do něj nebudeme lít tuk, házet zbytky jídla, vysypávat kávovou sedlinu nebo splachovat vlhčené ubrousky, minimalizujeme šanci, že se ucpe. Pokud se to přece jen stane a nepodaří se nám jej uvolnit svépomocí, je čas zavolat instalatéra. Tohle je totiž potíž, jejíž řešení nesnese moc dlouhého odkladu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Familyhandyman

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments