Poznejte znamení, že trpíte nedostatkem hořčíku. Pro tělo je zásadní, rychle ho doplňte

Hořčík, latinsky Magnesium, je minerál nezbytný k správnému fungování našeho těla. Pomáhá svalům a nervům, reguluje krevní tlak a podporuje imunitní systém. Pomáhá léčit chronická onemocnění jako je Alzheimerova choroba, cukrovka 2. typu či kardiovaskulární nemoci. Působí jako prevence proti migréně, a dokonce dokáže zmírnit příznaky PMS. Je nezastupitelný pro zdravou tvorbu kostí. Jeho nedostatek můžeme poznat podle následujících příznaků.

Záškuby a křeče

Svalové záškuby, křeče a třes mohou být příznaky nedostatku hořčíku. Pravděpodobně jsou způsobeny zvýšeným průtokem vápníku do nervových buněk, což přebudí svalové nervy. Pokud křečemi trpíte, můžete zkusit hořčík ve formě potravinového doplňku, ale ani tak úspěch zaručen není. Určité studie ukázaly, že u straších dospělých tato léčba příliš účinná není, navíc je možné, že vaše problémy jsou způsobeny jinými příčinami.

Poruchy duševního zdraví

Dle studií nízké hladiny hořčíky mohou za zvýšené riziko deprese a apatii, v krajních případech mohou vést k deliriu a kómatu. Objevují se dokonce spekulace, že nedostatek hořčíku vyvolává úzkosti.

Osteoporóza

Jedná se o onemocnění zodpovědné za řídnutí kostí, což vede k vyššímu riziku zlomenin. Osteoporózu způsobuje více faktorů – stárnutí, nedostatek cvičení, nízký příjem vitamínů D a K a také nedostatek hořčíku. Ten je zodpovědný nejen za sílu kostí, ale také za hladinu vápníku v krvi (hlavní stavební kámen kostí).

Foto: Shutterstock

Tělesná slabost a únava

Pokud je únava velmi silná a přetrvává, může jít o nedostatek hořčíku. Většinou je spojena také se svalovou slabostí. Přesto je třeba na sobě vypozorovat i jiné příznaky, protože únava a slabost mohou znamenat prakticky jakýkoliv zdravotní problém.

Vysoký krevní tlak

Nízké hladiny hořčíku způsobené jeho nedostatkem v jídelníčku mohou být zodpovědné za zvýšený krevní tlak. Potravinové doplňky jej pak dovedou snížit.

Kromě výše uvedených příznaků, může být nedostatek hořčíku způsobit také ztrátu chuti k jídlu, nevolnost a v závažnějších případech i astma nebo srdeční arytmii (nepravidelnost srdečního tepu).

Jak hořčík přijímat?

Zařaďte do jídelníčku mandle, kešu oříšky, špenát, luštěniny, semena, banán nebo avokádo. Pokud tušíte, že dostatečné množství hořčíku ve stravě nepřijmete, můžete se poradit s lékařem a začít užívat potravinové doplňky. Jen pozor na předávkování. Hořčík, který přijmeme z potravin nám uškodit nemůže, tělo jej vyloučí v moči, ale nadměrné užívání hořčíku jako potravinového doplňku může tělu uškodit. Lidé, kteří mají problémy s ledvinami, by jej v této formě neměli užívat vůbec.

Foto: Shutterstock, zdroje: healthline.com, medicalnewstoday.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments