Co jsou to svalové křeče a jak se jim vyhnout?

Svalová křeč vás nemusí zastihnout jen při náročných fyzických aktivitách, ale také například ve spánku. Objevuje se nečekaně u všech věkových skupin a dokáže pořádně potrápit. Pokud tato nepříjemnost obtěžuje i vás, zkuste se zaměřit na dobu jejího trvání. Pokud se jedná o krátké stavy, je možné si pomocí několika metod ulevit od bolesti sám. Jestliže jsou však stavy v řádu desítek minut, je na místě vyhledat odborníka.

Co je důvodem vzniku svalové křeče?

Pokud se u vás křeče projevují častěji, tělo dává najevo svou nespokojenost s dosavadním životním stylem. Často je na vině přehřátí, či naopak velmi studená sprcha. Jindy dáváte svému tělu zabrat příliš náročným tréninkem, a nakonec se může jednat jen o nedostatek minerálů a vitamínů v těle. Ve spánku vás může překvapit křeč v lýtku, při fyzické aktivitě téměř v jakékoli části těla.

Před každou sportovní aktivitou se nezapomeňte zahřát a rozcvičit, aby mělo tělo možnost se na vaše výkony připravit. I na závěr proveďte alespoň krátké a lehké protažení. Kromě toho dbejte na vyvážený jídelníček, který by měl obsahovat přiměřenou dávku vitamínu B6, hořčíku a vápníku. Přísun těchto prospěšných látek sníží pravděpodobnost dalších svalových křečí a vy se tak můžete beze strachu věnovat oblíbenému sportu. Hořčík lze doplnit při konzumování banánů, špenátu, kešu oříšků nebo tuňáka. Pokud vám dělá problém dosáhnout požadované dávky minerálů prostřednictvím stravy, vyzkoušejte minerální vody nebo doplňky stravy.

Co dělat, pokud vás křeč nečekaně zastihne?

V žádném případě se nedoporučuje vytrvávat ve sportovní aktivitě a bolest ignorovat. Tělo si žádá odpočinek, tak mu ho dopřejte a trpělivě vyčkávejte, dokud bolest neodezní. Sval se snažte nenásilně protáhnout, použít teplý obklad nebo jen masírovat s pomocí masti. Jestliže bolest po chvíli odezní, snažte se i nadále při fyzické aktivitě držet mírnějšího tempa.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.