Jak zabránit tvorbě žmolků při praní. Hospodyňky mají jednoduchý trik, který vždy zabere

Koupili jsme si krásný svetr, ze kterého máme opravdovou radost – jenže uteklo pár týdnů a všechny příjemné pocity jsou pryč, protože na svetru se začaly objevovat nevzhledné žmolky. Tohle asi známe všichni. Často se to týká vlněných výrobků, ale žmolky se mohou objevit i dalších materiálech. Naštěstí však existují i jednoduché triky, jak proti tomu bojovat.

Vsaďte na kvalitu

Žmolky se nejběžněji objevují u méně kvalitního oblečení a také po častém praní. Dochází k nim tak, že materiál ztrácí používáním a praním svou strukturu a jednotlivá vlákna tvořící oděv se uvolňují a vytvářejí právě ony ošklivé žmolky. Častěji se pak problém týká věcí, které jsou ušity z několika různých materiálů – každý z nich totiž má jinou míru odolnosti a je pak možné, že některý z nich povolí dříve a oblečení tak ztratí na kvalitě.

Jednou z možností, jak rychlému zničení oblečení předcházet, je kupovat si kvalitní věci. Lepší než utrácet za fast fashion je investovat do menšího počtu dražších kousků, u kterých známe původ a můžeme se poradit s výrobcem, jak se o ně starat.

Foto: Shutterstock

Domácí boj proti žmolkům

Jedním z triků, který můžete proti žmolkovatění látky vyzkoušet, je namočit oděv před praním do roztoku bílého octa. Ocet s vodou změkčí látku a praní v pračce pro ni pak nebude tolik devastující, jako když ji tam vložíme bez přípravy. Smícháme tedy bílý ocet s vodou a prádlo do něj namočíme zhruba na čtvrt hodiny, poté necháme okapat a ještě chvíli působit. A pak už můžeme se svetříkem do pračky.

Jedním z dalších triků, který si hospodyňky předávají, je použít na náš oblíbený svetr kondicionér na vlasy. Po vytažení svršku z pračky, můžeme do látky lehce zapracovat trochu kondicionéru – vlákna se změkčí a svetr tak déle vydrží. A navíc – když si vybereme kondicionér s tou správnou vůní, bude nám oblečení krásně vonět po celé další nošení.

Foto: Shutterstock, zdroj: Dengarden

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments