Jak přežít týden s 500 Kč na jídlo. Jde to v pohodě, chce to ale jeden fígl

V dnešní době se vám může snadno stát, že zjistíte, jak moc je váš rozpočet napjatý. Kromě toho, že potraviny a další výrobky či služby neustále zdražují, vstupuje do hry také nejistota, kdy se může stát doslova cokoliv. Někteří lidé tak možná nedobrovolně okusí, jaké to je, když se musí uskrovnit. A ti další se na to mohou přinejmenším duševně připravit.

Jen to nejnutnější

Když se náhodou stane, že vám vypadne stabilní příjem a vy budete muset hledat, na čem ušetřit, pochopitelně nelze pominout potraviny, které představují jednu z hlavních částí rozpočtu každé rodiny.

Tehdy je nutné si uvědomit, že tady nejde už o to, jaký si udržíte nebo neudržíte životní standard. Jde jen o to, abyste s omezeným příjmem dokázali vyjít a také přežít. Pak se pochopitelně nabízí otázka, jakou částku člověk potřebuje, aby dokázal takovou situaci přečkat a bez které už se jednoduše neobejde.

Individualita se tu do značné míry stírá, na osobní potřeby není jednoduše prostor. Zkrátka je potřeba nakoupit jen to nejnutnější. Mělo by to však plnit základní nutriční funkce, aby to bylo možné konzumovat dlouhodobě.

Vzali jsme tedy 500 korun, což považujeme za naprosté minimum pro jednoho člověka na týden, a vyrazili na nákupy.

Foto: Shutterstock

Co nakoupíte za 500 Kč

  • 2x chléb Šumava á 1,5 kg – 80 Kč
  • 2x paštika á 100 g – 30 Kč
  • 2x pomazánkové máslo á 200 g – 40 Kč
  • 2 l mléka – 30 Kč
  • 1 l řepkového oleje – 50 Kč
  • 500 g bílého jogurtu – 25 Kč
  • 500 g vepřové šunky – 60 Kč
  • 500 g mletého vepřového masa – 60 Kč
  • 1 kg brambor – 30 Kč
  • 500 g rýže – 20 Kč
  • 500 g ovesných vloček – 20 Kč
  • 2 kg jablek – 20 Kč
  • 2 kg banánů – 30 Kč

Celková cena nákupu je 495 Kč. Jak vidno, za pětistovku pořídíme poměrně velký nákup, který sestává z těch nejzákladnějších potravin. Na týden s ním v pohodě vystačíte, vyzkoušeli jsme to za vás.

Na druhé straně je třeba zapomenout na některé oblíbené potraviny. Zejména máslo dnes tvoří velmi luxusní položku spotřebního koše. Také je pravdou, že jsme vycházeli z toho, že například sůl nebo cukr máte již doma.

Jak hodně ušetřit

Jednotlivé položky nákupního seznamu pochopitelně můžete zaměňovat za ty, které máte raději. Možná ale zjistíte, že alternativní potraviny jsou přeci jen dražší.

Uvedené ceny vám mohou připadat o něco nižší, než na jaké jste zvyklí z běžných nákupů. V tom však spočívá právě ten fígl. Takovýto nákup je třeba nakoupit v akčních cenách. Není to nijak složité. My jsme to zvládli ve dvou obchodech. Ne vše je možné koupit ve slevě, ale zejména v případě ovoce či mléčných výrobků lze takto hodně ušetřit.

Pokud máte možnost, nakupte v sousedním Polsku. Tam si toho budete moci za 500 Kč koupit výrazně více, a to přibližně o dvacet až třicet procent. V tomto případě se to ale vyplatí jen tehdy, když máte nějakou bezplatnou možnost, jak se tam dostat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
41 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alexandr
Alexandr
1 měsíc

Ty ceny toho jídla jsou asi v PL ne v CZ u nás přidejte tak jednou tolik a hlavně ovoce zelenina je 2krat dražší.

Monika
Monika
1 měsíc

No zaprvé by mne zajímalo kde přišly na ty ceny? A zadruhé bych chtěla vidět jak by to mělo stačit rodině kde jsou čtyři děti.

Misenka_H
Misenka_H
1 měsíc
Reply to  Monika

Paní Moniko. Buď jste slepá a nebo neumíte číst. Ve článku je psáno, že částka 500kč je na jednu dospělou osobu a né pro celou rodinu.

Stanislava Tesařová
Stanislava Tesařová
1 měsíc

Ráda bych reagovala na ceny a potraviny. Jsem diabetik a musím držet přísnou dietu. Mám jíst zdravě ovoce,zeleninu,maso. A ráda bych věděla jak se vejít do 500 Kč.

Jiřina
Jiřina
1 měsíc

Pane Vavrenko, Vás článek mě fakt rozesmál. Možná spíš rozesmutněl. Abyste našel ceny, které uvádíte, musel byste těch obchodů oběhnout kdoví kolik. Kolik důchodců má na to fyzičku a kolik pracujících čas? Uvedené ceny za jablka a banány jsem nikde neviděla. Skladba potravin je opravdu chudá, zahnat hlad se s těmito potravinami samozřejmě dá, ale na úkor kvality. Navíc se u nikoho nedá takto paušalizovat, dost lidí má různé diety či jiná omezení atd. A pokud nežijete v příhraničí s Polskem, tak bych ráda viděla důchodce, nebo samoživitelky, počítající každou korunu, jak si jedou za drahé pohonné hmoty nakoupit do… Číst vice »

Gabriela
Gabriela
1 měsíc

To by mě zajímalo, kde autor našel ty ceny. Při dnešních cenách nevím nevím

Zuzana
Zuzana
1 měsíc

Nevím, kde autor čerpal ceny, ale 1kg jablek za 10 Kč a 1kg banánů 15 Kč jsem fakt neviděla ani ve slevách.

Paja
Paja
1 měsíc

Tak pokud všechno se koupí v akci, tak 500 na osobu za týden, to jde. Když není ovšem člověk i rozezrany. 🙂

Vera
Vera
1 měsíc
Reply to  Paja

No to nevím kde pořídím rýži za 20 kc,2 l mléka za 30 Kč ,jablka za 20 Kč,no mohla bych pokračovat možná tak , že tomu konci záruční doba