Jak se musíte starat o pelargonie, aby měly na jaře kvanta květů. Fígl s truhlíkem

Truhlíky s bohatě rozkvetlými muškáty jsou ozdobou každého domu nebo bytu. Vídáme je na parapetech, na vyvýšených záhoncích zdobí příjezdové cesty a chodníky. Pokud se budete o pelargónie dobře starat, odmění se vám bohatým květem po celou sezónu.

Pelargónie a jejich zimní spánek

Muškáty mohou být na oknech od brzkých ranních měsíců až po pozdní podzim. Na zimu ale potřebují upravit podmínky tak, aby z jara byly bohatě obsypány květy. Zimní měsíce jsou pro rostliny náročné, chybí jim sluneční svit, nízké teploty i zvýšená vlhkost.

Muškáty odneste do chladné a světlé místnosti hned, jakmile udeří první mrazy. Rostliny zkontrolujte a odřízněte pupeny, které nejsou vykvetlé. Zároveň otrhejte zažloutlé a porušené listy. Muškáty nejlépe přezimují v zasklené předsíni nebo na částečně zaskleném balkoně. Daří se jim i na prosklených chodbách.

Péče o muškáty v zimních měsících

Muškáty potřebují pro kvalitní zimní hibernací teplotu mezi 6 až 8 °C. Musí mít mírné osvětlení a zálivku potřebují jen jednou měsíčně. Prospívá jim zmenšení kořenového systému a zasazení do truhlíku s mokrým pískem nebo mokrou rašelinou.

Ti, kteří mají málo prostoru, mohou rostliny oprášit u kořenů z hlíny a zabalit jen do novinového papíru. Takto připravené je stačí uložit do sklepa, do tmavého a vlhkého prostředí. Růst se zastaví a namísto zalévání budou muškáty čerpat z vlhkého sklepa. Přezimování ve sklepě je možné při teplotě 3 až 4 °C.

Foto: Shutterstock

Podpořte květ v jarních měsících

Na jaře rostliny přesaďte do nového substrátu a pravidelně je přihnojujte. Je zapotřebí rostliny omlazovat a prořezávat. Část rostlin bude mít po zimním spánku nezdravý vzhled, tuto část odstraňte a zbývající části vám porostou do plného květu. Brzy se rozrostou a zaplní truhlík až k okrajům a odmění vás nádhernými květy. Z domácích prostředků pro přihnojení muškátů vyzkoušejte směs kvasnic a vody.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments