Konec prskajícího oleje při smažení. Vyzkoušejte trik, který funguje skvěle

Na smaženém jídle si jednou za čas (jak jinak) pochutná rád každý. Samotné smažení však už tak příjemnou záležitostí není. Olej prskající na všechny strany je přinejmenším obtěžující, často i nebezpečný. Zajímá vás, jak s tím vším souvisí korek a jak si smažení udělat o něco snesitelnější?

Proč vlastně olej prská?

Protože se dostane do kontaktu s vodou, stačí jedna malá kapička. Proto se snažte odstranit z dosahu pánve jakékoliv zdroje vody a vlhkosti. Součástí přípravy na úspěšné smažení je absolutní vysušení pánve a pak také zapnutí digestoře. S prskáním raději počítejte dopředu, a proto nemějte v dosahu sporáku nic, co by se vám v případě neúspěchu nechtělo čistit.  

Zvolte vhodnou pánev i tuk

Placky nebo plátky masa natěsnané na sebe spíš stříkání oleje podpoří. Proto volte dostatečně velkou pánev, ideálně s vyšším okrajem. Olej tak snáz udržíte v patřičných mezích.

Olej samozřejmě není jediným tukem, na kterém se dá smažit. A pokud se chcete prskání vyhnout úplně, vyzkoušejte raději ghí (přepuštěné máslo) nebo sádlo.

Dalším skvelým tipem jak předejít prskání oleje je, že můžete na dno pánve nasypat trochu soli, až pak přilijte olej. / Foto: Shutterstock

Otevřete si víno

S vínem vám půjde vaření lépe, to je jasné, ale hlavní výhodou vína je jeho korkový uzávěr. Ten totiž můžete při smažení hodit rovnou do pánve. Co se stane? Korek zastaví pěnění oleje, tudíž by nemělo dojít ani k prskání. Gratulujeme. Zabili jste dvě mouchy jednou ranou.

Pár triků na závěr

Prskání můžete předejít ještě dalšími způsoby. Na dno pánve nasypte trochu soli, až pak přilijte olej. Sůl pohltí přebytečnou vlhkost. Stejně tak můžete před smažením potřít pánev vatovým tamponem namočeným do octa. Ten také absorbuje vodu. A pokud se vám olej už přepaluje, vhoďte do něj pár koleček mrkve.

Vaření je někdy věda, naštěstí ale existuje spoustu tipů, které nám jej ulehčí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Homemaderecipes

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments