Jak se vyspat co nejlépe? Není to jen o čase a poloze, zaměřte se na důležitý faktor

Těšíte se po náročném dni do postele, abyste si odpočinuli a vyspali se a stejně nemůžete spát? Kvalita spánku nezávisí jen na typu vaší matrace, zaměřte se na spánkovou polohu páteře, ale i na výšku vašeho polštáře. Druhý si dejte mezi kolena.

Zaměřte se na páteř

Při uléhání do postele myslete na správnou polohu páteře. Nevhodnou spánkovou pozicí zatěžujeme páteřní klouby a zádové svaly, což způsobí nepříjemné bolesti zad. Pro udržení páteře v neutrální pozici používejte pěnovou matraci místo pružinové, dodržujte vhodnou spánkovou polohu a zakřivení páteře podpořte správně zvoleným polštářem.

Jaký volit polštář

Polštář má udržovat páteř v napřímené poloze. Pokud je polštář příliš nízký nebo naopak příliš vysoký, dojde k abnormálnímu ohnutí krku a napnutí zádových svalů. Spánek pak může způsobit bolesti svalů a chrápání. Vhodná výška polštáře je 10 až 15 cm. Někteří dávají přednost tvrdším polštářům, jiní měkčím. Někdo má radši bavlnu, jiný flanel. Důležité je, aby se vám na polštáři opravdu příjemně leželo. Vsaďte i na jeho tvarovatelnost a volte polštáře s paměťovou pěnou. Pak i při častém střídání poloh během spánku udržíte páteř ve správné pozici.

Foto: Shutterstock

Spánková poloha

Při spaní na zádech se váha těla rozloží na širokou plochu, orgány se rovnoměrně rozmístí a na páteř pak není vyvíjen nadměrný tlak. Při spaní na boku si dejte mezi kolena polštář pro vyrovnání osy pánve, boků a páteře. Jinak dojde k nevhodnému zakřivení páteře a vzniku bolestí. I polštář pod hlavou má pomáhat udržovat neutrální pozici páteře. Jeho výšku volte podle spánkové polohy. Při spaní na zádech by měl být nižší než třeba při spánku na boku.

Tip: Jak vybrat tu správnou matraci na spaní

Vliv spánkové polohy

Pokud máte úzké dýchací cesty, asi milujete pozice na boku nebo na břiše, kdy jsou dýchací cesty dobře průchodné. V pozici na zádech máte potíže s dýcháním, což může vést ke vzniku chrápání. Spánek na levém boku zmírňuje příznaky pálení žáhy, zatímco spánek na pravém boku je zhoršuje. Nastávajícím maminkám se pro zlepšení krevního oběhu doporučuje spát na právě levém boku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments