Jak snížit výdaje za topení v paneláku. Existuje účinný způsob, který šetří velké peníze

Bydlíte v paneláku a rádi byste snížili výdaje za topení? Není to takový problém, jak by se mohlo zdát. Nejčastěji mnohou za tepelné ztráty starší typy dveří, které mají minimální těsnění. V takovém případě se nabízí dvě možnosti, jedna nákladná a druhá doslova za pár korun.

Těsnící páska

Buď můžete pořídit nové dveře s kvalitním těsněním. Tato varianta je účinná a dlouhodobá, ale také poměrně drahá. V případě, že tuto investici potřebujete odložit, situaci vyřešíte těsnicí páskou. Ta několikanásobně sníží propustnost vzduchu. Stojí jen několik desítek korun a stačí ji jen nalepit na hranu dveří. Díky tomu dojde k přerušení tepelných mostů, kterými uniká teplo.

Závěs

Mezi další vychytávky, jak snížit únik tepla, se řadí pořízení závěsu. Jednoduše ho pověsíte za prostor vstupní dveří, a únik tepla tím také snížíte. Když zvolíte správný styl, může sloužit i jako dekorace.

Výměna těsnění u oken

Další příčinou, která může za únik tepla, jsou okna. Vyměnit starší špatné těsnění za nové není finančně náročné. Zda dochází k úniku teple a kde je problém, můžete zjistit pomocí hořící svíčky. V místě, kde se bude plamínek svíčky nejvíce třepat, dochází k největšímu úniku.

Druhou možností je výměna starých oken za nová. Co se týká minimalizace tepelných ztrát, nejvhodnější budou okna s izolačním dvojsklem, případně i trojsklem. Pomáhá i stínící technika, jako žaluzie nebo venkovní rolety.

Foto: Shutterstock

Zateplení

V paneláku je výrazně méně možností zateplení než v rodinném domě. Svůj význam má zateplit některé stěny například sádrokartonovými deskami, nebo můžete použít korek. S omezeným rozpočtem můžete zakoupit polystyrenové desky, které se snadno lepí a očekávání bohatě splní. Jsou křehké, ale můžete je nalepit i přímo na malbu.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
elíza
elíza
1 rok

Šetřit v paneláku ? Nesmysl ! Já vloni šetřila a naopak jsem strašně prodělala. Podle vyhlášky 269 mi totiž moji spotřebu korekčním koeficientem téměř zdvacetinásobili !! Takže jsem některému sousedovi zaplatila topnou sezónu. Reklamaci mi neuznali. Dokonce mi i pracovnice fy.TECHEM, která dělá výpočty řekla, že šetřit se nevyplácí, protože tak zaplatíte teplo těm, co nešetří. Což je můj případ. Takže letos topím tak, že mám hodně teplo a hodně větrám. Po loňské zkušenosti to teplo radši proženu přes vlastní topení a nebudu ho žádnému sousedovi platit.