Jak správně skladovat vejce, aby se udržela co nejdéle čerstvá. Vyvarujte se častých chyb, které je mohou rychle zkazit

Většina z nás skladuje vajíčka ve dveřích lednice. Je to opravdu nejvhodnější místo pro jejich skladování? Podívejme se na to, jak je správně skladovat.

Kvůli špatnému skladování nám některé potraviny vydrží čerstvé kratší dobu. Uskladnění vajíček ve dveřích lednice jim ve skutečnosti škodí. Podívejme se, jak je skladovat opravdu správně.

Jak skladovat vejce

Vejce špatně snáší změny teplot. Pokud v obchodě ležela v chladicím boxu, uchovávejte je i doma v lednici. Dbejte na to, aby se při převozu příliš nezahřála, jinak se orosí a začnou plesnivět. Pokud koupíte nechlazená vajíčka, třeba na farmářských trzích, do lednice je dávat nemusíte. Lepší je skladování v chladnější místnosti ve sklepě nebo spíži při teplotě 5 až 15 °C.

Zamezte změnám teplot

Ke změnám teplot, které vajíčkům neprospívají, kromě cesty z obchodu domů patří i časté otevírání dveří lednice. I když zde na ně vytvořili výrobci lednic speciální přihrádky, vejce sem nepatří. Vajíčka vydrží déle, pokud je dáte do zadní části lednice, kde je při otevření dvířek a teplota relativně stabilní. Nedávejte vejce blízko aromatických potravin, protože jejich pach pórovitá skořápka snadno absorbuje.

Jak dlouho vajíčka vydrží

Trvanlivost vajec je asi 28 dní po snesení. Čerstvá vejce jsou 9 dní po snášce. Starší vejce nekonzumujte syrová a tepelně je upravujte. Pokud nevíte, zda je vejce čerstvé, ponořte jej do sklenice s vodou. Pokud zůstane na dně, je to v pořádku, pokud bude plavat, už je zkažené. Můžete ho také vyklepnout do skleničky a přičichnout. Zápach vás na jeho zkažení spolehlivě upozorní.

Dělení vajec podle jakosti

  • Třída EXTRA A – čerstvá vejce s minimální trvanlivostí 9 dní. Na obalu je uvedeno datum snášky. Přičtěte 9 dnů a získáte dobu použitelnosti.
  • Třída A – vejce vydrží 28 dní po snesení, což spočítáte z data uvedeného na obalu. Trvanlivost není na obalu přímo uvedena.

V čem vejce skladovat

Nenechávejte vejce v kartonovém obalu, ve kterém je zakoupíte. Obaly bývají často plné nezdravých mikroorganismů. Vajíčka uložte do speciálních boxů. Kromě plastových obalů můžete použít drátěné nebo ratanové košíky na vejce.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments