Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene? Použijte tento trik a bude jako nová

Speciální přípravky na čištění konvice nejsou vždycky při ruce a ani nemusí být zapotřebí. Při čištění konvice si vystačíte s tím, co máte běžně doma. Poradíme vám, jak čistit rychlovarnou konvici i jak se vyhnout jejímu zanášení.

Zbavujte se vodního kamene

Usazený vodní kámen poškozuje topné těleso přístroje, snižuje výkonnost a nápoje přestávají mít lahodnou chuť. Nadměrné usazování vodního kamene je způsobeno tvrdou vodou, v některých domácnostech je zapotřebí čištění konvice i dvakrát do měsíce.

První pomocí je nenechávat vodu v konvici a přebytky vždy vylévat, druhou pomocí je pravidelné čištění.

Octovým roztokem na konvici

Pro běžné čištění i pro odstranění silného nánosu vodního kamene použijte ocet. Nejprve připravte roztok octu a vody v poměru 1:1 a naplňte konvici do dvou třetin. Nechejte působit 2 hodiny. Při silnějším znečištění můžete nechat působit přes noc. Následně nechejte vodu převařit, vychladnout a znovu převařit. Poté roztok vylejte, důkladně vypláchněte a vodu z prvních dvou vaření nepoužívejte. Při třetím vaření už by měla být konvice dokonale čistá.

Octové čištění si můžete dovolit jen v případě, že se jedná o rychlovarnou konvici se zabudovanou topnou spirálou.

Foto: Shutterstock

Kyselina citrónová pro pravidelné čištění

Kyselina citrónová je poměrně šetrná k přístroji, ale při čištění není tak účinná jako výše zmíněný ocet. Je vhodná pro pravidelnou údržbu v době, kdy je vodního kamene v přístroji minimum. Jakmile naplníte konvici zcela vodou, přisypejte 2 lžíce kyseliny citronové a nechejte hodinu působit. Následně převařte a nechte vychladnout. Převaření po vychladnutí zopakujte a znovu nechejte vychladnout. Poté důkladně propláchněte a vodu z prvního vaření nepoužívejte.

Namísto kyseliny citrónové můžete použít vymačkanou šťávu ze dvou citrónů.

Čištění jedlou sodou

Dno rychlovarné konvice posypte jedlou sodou a zalijte 150 ml vody. Směsi by mělo být v konvici minimum. Nechejte působit přes noc. Následně dolejte vodou a převařte. Důkladně vypláchněte a případně dočistěte.

Vyčistěte rezavou konvici

Pokud se vám na konvici objevuje nejen vodní kámen ale i rez, sáhněte po kolových nápojích. Rez vyčistíte i kefírem nebo kyselým lákem od okurek. Nalejte na postižená místa a nechejte působit přes noc.

Octovým roztokem můžete nerezovou konvici vyčistit i z vnější strany, ocet dobře čistí nerezové a skleněné povrchy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Countryliving

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Šístek
Šístek
2 let

A já blbec kupuji každý měsíc novou

Jan
Jan
2 let
Reply to  Šístek

Já taky…