Drtivá většina lidí nedokáže pořádně nakrájet a naklepat řízky. Řezník se podělil o svůj geniální fígl

Málokteré jídlo je v našich luzích a hájích tak oblíbené jako právě řízky. Nad jejich správnou přípravou se už nikdo příliš nepozastavuje, protože se domnívá, že ji má v malíku. Existují však činnosti, ve kterých se stále velmi chybuje, protože se podceňují.

Mezi ty nejvýznamnější patří pořádná příprava řízků ještě před přípravou. Pokud to odbydete, následně můžete dělat cokoliv, ale výsledek už nezachráníte.

Zvolte odpovídající maso

Naprosto zásadní věcí při přípravě řízků je správný výběr masa a je přitom jedno, zda se chystáte na řízky kuřecí nebo vepřové. Pravdou ale je, že v obchodě narazíte na různé typy masa a ne každé se hodí k přípravě řízků, na což mnozí zapomínají.

Pakliže byste rádi řízek vepřový, potom je nejlepší vybrat kýtu či zlehka prorostlou krkovici. Nic nezkazíte ani koupí kotlety, ale připravte se, že bude libovější a ne tak chuťově výrazná.

U kuřecích řízků je situace přeci jen trochu jednodušší, i když i tady je možnost volby. Většina lidí automaticky sáhne po kuřecích prsech. To je pochopitelně klasika, na druhou stranu to ale obvykle dopadne tak, že je maso příliš vysušené. Pokud jste někde konzumovali šťavnaté kuřecí řízky a rádi byste znali fígl, jak je připravit, pak vězte, že byly pravděpodobně ze stehenního masa. To je prorostlejší, což ne každý má rád, ale zato také chuťově zajímavější.

Pak tu máme ještě samostatnou kategorii, takříkajíc královskou. V případě, že by se vám zachtělo originálního vídeňského řízku, potom vám nezbude než sáhnout po telecí kýtě.

Foto: Shutterstock

Krájení řízků

Velké chyby se dělají už při krájení řízků. Jakmile přitom maso nakrájíte špatně, už ho nezachráníte. Proto vězte, že ho musíte krájet takříkajíc přes vlákno našikmo. Měli byste také mít na paměti to, že plátky musí být rovnoměrné, a to ani tlusté ani tenké. Ideální tloušťka se pohybuje mezi 10 a 12 milimetry. To je třeba dostat do ruky.

Správné klepání masa

Když už maso správně nakrájíte, je čas na to, abyste ho posypali solí a pepřem, případně dalším kořením. Pak už si vezměte prkénko a rozprostřete na něj potravinovou fólii. Na ni položte maso a znovu přikryjte fólií. Díky tomuto fíglu vám nebude z masa stříkat při klepání šťáva. Zároveň je to velmi bezpečné i z hlediska kontaminace masa. Prkénko totiž zůstává čisté.

Řezník Tomáš Machač zrazuje všechny od klepání kuřecích řízků. Toto maso je velmi křehké a paličkou uděláte více škody než užitku. Navíc se samo o sobě dobře propéká. Do ideální podoby lze kuřecí řízky upravit masírováním hřbetu ruky či klouby prstů.

Paličku si vezměte na vepřové či hovězí maso. Ale ani tady to nepřehánějte. Žádné tvrdé údery, ale raději více lehčích přiklepnutí. Tím zajistíte i to, aby se kvalitně absorbovala sůl a pepř. V případě tužšího masa použijte tu stranu paličky, kde jsou kostky.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
2 let

By mě zajímalo co chce naklepávat na hovězím mase?

Zuzana
Zuzana
2 let

Především zásadní při přípravě řízků je kvalitní maso a ne to co nám v dnešní době prodávají, Na vepřové krkovici jsem zlomila paličku, nedalo a ani naklepat a to nebylo zrovna levné maso