Jak vyprat bundu v pračce. Pokud neuděláte důležitou věc, tak ji zničíte

Zimní bundy, ale také ty podzimní a jarní, si zaslouží správnou péči, aby po dvou vyprání nevypadaly jako roky staré. Právě správné praní zajistí u bund dlouhodobě krásný vzhled a bundu si tak budete moci oblékat roky.

Nicméně ani se nenadějeme a máme tu jaro, se kterým je spojeno schovávání zimních bund a vytahování těch jarních. Avšak ty zimní jistě budete chtít vyprat a uskladnit na další zimní sezonu. Jak bychom bundy měli správně prát?  

Správný program zajistí správné a šetrné vyprání

Pokud dodržíte pár pravidel a určitý postup, budete moci svou bundu nosit roky. Nemusíte tak každý rok utrácet stovky či snad tisíce za novou. Ze všeho nejdříve vyčistěte těsnění u bubnu pračky a poté také zásobník na prací prášek.

Máte v něm zaschlý gel či dokonce plesniví? V takovém případě stačí napustit lavor horkou vodou, nalít do něj jedno deci octa a namočit zásobník do tekutiny. Za pár hodin jej opláchněte – bude jako nový. 

Dále se také podívejte, jaký prací prášek máte. Na bundy bude vhodnější nějaký šetrný. Nebo ten, který je určený pro sportovní oblečení. Jakmile vložíte bundy do bubnu pračky, nezapínejte program na tmavé oblečení či bavlnu, ale na program jemné tkaniny.

Co se týče teploty, ta bude uvedena na štítku uvnitř bundy. Většinou se jedná o teplotu 30 °C. Otáčky také zmírněte a nastavte je na 400. Určitě také nepoužívejte aviváž a v případě péřových bund je nedávejte do sušičky. 

Foto: Shutterstock

Několik dalších rad

I když víte, čím bundu vyprat a na kolik stupňů spustit pračku, bude dobré také vědět, že byste bundy měli zapnout a otočit naruby. Minimalizujete tak poškození o zipy a tak dále. Některé hospodyňky také doporučují k bundám do bubnu pračky přihodit dva tenisové míčky. Tím zajistíte, že bunda bude po vyprání načechraná a nepřitiskne se k bubnu pračky, tudíž nebude tolik pomačkaná. 

Závěrem lze tedy říci, že používání šetrného pracího prášku, programu na jemné tkaniny a obracení naruby, společně s míčky, zajistí skvěle vyprané bundy.    

Foto: Shutterstock

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
1 rok

A můžete mě ještě tedy vysvětlit jak péřovou bundu správně vysušit? Dekuji