Vlhká okna představují velký problém. Tímto způsobem odstraníte vlhkost do 5 minut, nikdo to přitom nedělá

Občasné zamlžení oken obvykle nepůsobí závažné problémy. Ale v případě, že se vyskytuje často, může vést k plísním, vlhkosti a otokům na rámech a těsněních oken. Je běžné, že okna se občas zamlží a vlhkost se kondenzuje u spodního okraje okenního křídla. Tuto situaci se nevyplatí podceňovat, jelikož může způsobit vážné škody. Existuje několik jednoduchých triků, které mohou efektivně zabránit tvorbě této nechtěné vlhkosti.

Vysrážená vlhkost

Vlhkost může být přítomna na různých místech o. Pokud se vyskytuje na oknech, nemusí to být ihned důvod k obavám. Tento jev je běžný a obvykle se tak děje na oknech v koupelně nebo kuchyni. Vysoká vlhkost vzduchu v místnosti, špatná izolace nebo nedostatečné větrání mohou přispět k rosení. Kromě vlhkosti na vnitřní straně okna existuje také vlhkost na vnější straně skla, na rámu, nebo ve funkční spáře oken.

Pokud se často objevuje rosa na rámu nebo mezi skly, znamená to, že okna nefungují správně a jediným řešením je nákup nových oken nebo reklamace, pokud jsou nově instalována. Vlhkost na vnějším skle není důležitá a nemá vliv na stavbu ani na okna.

Foto: Shutterstock

Nejhorší je zima

Především v zimě nás mohou trápit orosená okna, zejména v noci a brzy ráno. V té době totiž klesá teplota v místnosti a vlhkost v ní se kondenzuje na studeném povrchu, především na sklech oken. Dospělý člověk za noc vydýchá až litr vodní páry, která nemá kam uniknout v utěsněném interiéru. To způsobuje, že se na dolní části skel tvoří pásky kondenzátu, které mohou stékat po profilu dolů.

Zbavte se vlhkosti na oknech

Chcete-li se navždy zbavit nežádoucí vlhkosti, můžete zvážit pořízení kvalitních oken s funkčním těsněním a izolací. Pokud nechcete investovat do nových oken, existují i jednoduché triky, které mohou pomoci.

Například při větrání koupelny po sprchování použijte pouze okno a neotevírejte dveře, abyste zabránili šíření vlhkého vzduchu do ostatních místností a minimalizovali riziko rosení oken. Také byste měli pravidelně větrat, a to nejméně dvakrát denně na 5 minut.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments