Jak zalít květiny, když nejste zrovna doma. Neříkejte sousedům, vyrobte si jednoduchý systém samozavlažování

Zatímco některé rostliny denní zálivku nevyžadují, najdou se takové, které mají problém i s týdenní dovolenou. Ne vždy je ale po ruce ochotný a důvěryhodný soused, který se o květiny s láskou postará. Naštěstí existují způsoby, jak zařídit, aby vám rostliny neuschly, zatímco budete pryč.

Vyrobte si zavlažování z PET láhve

Do víčka PET láhve udělejte asi 5 mm otvor, seřízněte spodek láhve tak, aby se dal zase překlopit, a zakopejte lahev u rostliny. Případně můžete láhev opatřit dírami. Voda se dostane ke kořenům, a vy máte zajištěný klid. Závlaha z PET láhve je velmi oblíbeným řešením.

Nechte rostliny ve vaně

Tento způsob se hodí jen pro některé rostliny. Rozhodně ne pro ty, které vyžadují dostatek světla. Nalijte do vany několik centimetrů vody a na ni položte květináče. Zemina nasaje spodem vodu a máte týden bez zalévání vyřešený.

Vytvořte malý skleník

Stačí vám igelitový pytlík, který se dá nasadit na rostlinu, aniž byste jí ublížili. Rostlinku zalijete a dáte z přímého dosahu slunce. Přes ni přetáhnete pytlík a v této formě, kdy se voda odpařuje a stéká dolů, vám vydrží.

Foto: Shutterstock

Samozavlažovací truhlíky a květináče

Pokud jde o rostliny na terasách a balkonech, pěstované v květináčích, můžete jim pořídit samozavlažovací truhlíky. Než odjedete, naplňte zásobník, květináče přesuňte do stínu, a měly by vydržet. Budou si brát sami vodu dle potřeby. Speciální substráty pro balkonové rostliny mají navíc schopnost vodu ukládat a uvolňovat podle potřeby.

Co dělat, aby vydržely rostliny ve skleníku?

V případě skleníku by měla stačit důkladná zálivka před vaším odjezdem, nechat celou dobu větrat okna i dveře, a rozhodně skleník zastínit. Zvlášť pokud se chystáte odjet v období horkého léta. Pokud vám chybí ve skleníku stínění, minimálně ho zakryjte dekami a zajistěte je proti větru. Díky těmto opatřením vám rostliny vydrží.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bobvila

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
7 dní

No, takže když odjíždím na delší dobu než 1 týden, nezbude mi, než požádat kamarády – jak bych asi dávala do vany popínavky – už jenom sundat je (pnou se po zdech) by byl heroický výkon, a co teprve je dávat zpět…toto absolvuju jen při malování 😛 takže zůstanu u hodných kamarádů – taky jim chodím zalívat kytky 🙂