Jaká onemocnění sužují výhradně muže?

Loading...

I když se říká, že rýma je typická chlapská nemoc, muže trápí jiné choroby, mnohem závažnější choroby. Existují konkrétně tři onemocnění, která jsou výhradně mužskou záležitostí. Pro všechny tři nemoci je charakteristické městnání nějaké tekutiny. Tou tekutinou se myslí například sperma, krev nebo peritoneální tekutiny. Díky velice podobným příznakům se těžce rozeznává, o kterou nemoc zrovna jde.

Hydrokéla

Hydrokéla je jednou z typicky mužských nemocí. Jedná se o vývojovou vadu, kterou buď muž dostane, nebo nedostane. Její přítomnost bohužel nelze nijak ovlivnit. Mezi hlavní příznaky patří bezbolestný otok, případně zvětšení šourku. Zvětšení je důkazem toho, že se hromadí tekutina kolem jednoho nebo i obou varlat. Nemoc postihuje muže v každém věku, u dětí se nevyskytují komplikace a tekutina většinou sama zmizí do jednoho roku.

Pacienti trpící hydrokélou jsou většinou pouze sledovaní, v případě, že hydrokéla člověka obtěžuje, tekutinu je možné odsát.

Spermatokéla

Spermatokéla je další v pořadí. Opět se může vyskytnout u mužů jakéhokoli věku. Spermakotélu je možné popsat jako cystický útvar na varlatech. Cyst však může být na varlatech několik, což je hlavní příznak tohoto onemocnění. Velikost útvaru se pohybuje kolem jednoho centimetru.

Léčba spermatokély se velice podobá léčba hydrokély. V případě, že útvary znepříjemňují živo, je možné je odstranit.

Varikokéla

Třetí typicky mužskou nemocí je varikokéla. Nemoc se charakterizuje jako městnání a rozšíření žilních pletení, které odvádí krev z varlete a nadvarlete. Varikokélu je dobré co nejdříve vyléčit, jelikož může mít negativní vliv na plodnost. Abyste ji však mohli léčit, musíte ji nejdříve poznat. Nemoc se vyznačuje táhlou bolestí v oblasti šourku, největší bolest se cítí při fyzické námaze.

Léčba varikokély spočívá v operativním postupu. Během operace dojde k vyjmutí nebo k přerušení postižených žil.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

6
Komentujte

avatar
5 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
6 Autoři komentářů
PavelPavelijtlojzaFrantišek Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Pavel
Host
Pavel

To jsou názvy ale hlavně aby to stálo

Pavel
Host
Pavel

A co třeba priapismus ?

ijt
Host
ijt

Zapomněli jste na rakovinu varlat,prostatu,nesprávný počet varlat a další.

František
Host
František

Je docela úsměvné zdůrazňovat, že problémy spojené s mužskými pohlavními orgány trpí zejména muži. Bylo by s podivem, kdyby měl chlap problémy s vaječníky či vyhřezlou dělohu, případně by mu “zatvrdlo mléko”.

lojza
Host
lojza

Tak jsem se hezky zasmál, díky. Ale tak mě napadá, že dnes je možné všechno :oD

Luděk
Host
Luděk

Zběžně jsem přečetl. V těchto třech případech jsem fit na 1 000 000 % 😁