Jaké jsou nejčastější pohlavní choroby? V České republice jich přibývá

Počet nakažených pohlavní chorobou v České republice se neustále zvyšuje. Osvěta pokulhává a lidé se chorob přenášených sexem opět přestávají bát. Tyto choroby se však šíří velkou rychlostí.

V posledních letech byl na klinikách zaznamenán velký nárůst počtu pacientů s pohlavní chorobou, který stoupl dokonce na dvojnásobek, v současné době jde nejčastěji o genitální bradavice. Češi a Češky jsou v postojích k sexu jedni z nejliberálnějších na světě. Nevěru přiznává velké procento mužů i žen. U mužů jde spíše o náhodné známosti, ženy mívají zase delší vedlejší vztahy. Nejčastěji tato onemocnění postihují obě pohlaví ve věku od 25 do 29 let. Nejvíce pohlavních chorob se u lidí projeví po létě na podzim.

Pohlavní choroby

Pohlavními chorobami jsou nejvíce ohroženi muži a ženy, kteří trvale žijí sami, většinou jsou rozvedení a nemají žádné trvalé závazky. Proto se tato skupina lidí chová mnohem častěji promiskuitně. Velmi ohroženou skupinou, obzvláště z hlediska možné nákazy virem HIV, jsou muži, kteří často střídají mužské sexuální partnery. Další ohroženou skupinou jsou drogově závislí jedinci. Je třeba myslet vždy na to, že pokud máte sex s novým partnerem či partnerkou, současně tak spíte i se všemi jejich předchozími partnery a partnerkami.

Jak je na tom osvěta

V počátcích devadesátých let probíhala masivní osvěta, jenže v současné době už se neprovádí. Nejsou vidět plakáty ani klipy upozorňující na nebezpečí nákazy virem HIV, kterého každoročně přibývá. Osvěta není ani na školách, proto jí má mladá generace velký nedostatek. Jenže právě nová generace je mnohem více ohrožená, protože žije hodně volně a často střídá partnery. Nejčastější pohlavně přenášenou chorobou jsou genitální bradavice, virus HIV, příjice neboli syfilis, kapavka a chlamydie, tedy mikroorganismy podobné baktériím, které způsobují záněty. V exotických zemích jde také o netypické kožní vyrážky.

Genitální bradavice

Velké nebezpečí genitálních bradavic spočívá zejména v tom, že viditelné potíže vyvolávají pouze u 1 až 2 % nakažených jedinců. U ostatních lidí, kteří nákazu šíří nevědomky, se nemoc často projeví až v době oslabení organismu, jehož příčinou je nejčastěji stres nebo jiná nemoc. Mohou výrazně omezit sexuální život a mohou vést až k depresím. Proto je důležité dodržovat zásady bezpečného sexu. U viru HIV je možné přijít na testy až za 2 až 3 měsíce od nebezpečí nákazy. Dříve není možné ji odhalit.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.