Jaké léky a doplňky stravy se nesmí míchat s alkoholem? U některých nejsou pravidla tak přísná

Jakmile opouštíte ordinaci vašeho lékaře s antibiotiky nebo jinými silnějšími léky, klade vám na srdce, abyste je nekombinovali s alkoholem. Stejná informace je uvedena na každém příbalovém letáku běžných léčiv. Proč vás může tato kombinace ohrozit a kdy jde spíše jen o doporučené varování?

Proč je to problém

Alkohol je pro játra velkou zátěží a stejně tak i léky. Pokud vám na stavu tohoto v životě nepostradatelném orgánu záleží, raději léčiva nekombinujte s léky, které na tuto skutečnost upozorňují v příbalovém letáku. Mohli byste si zavařit na celý život.

S čím zásadně nekombinovat

Existuje velká škála léčiv, které se s alkoholem nesnesou. Jedním z příkladů jsou léčiva, která se starají o psychický stav, jako například antidepresiva. Dále antibiotika, veškeré přípravky na bolest či na uvolnění svalů. I když vám někdo nabízí pilulku, která má fungovat jako ranní vyprošťován z opilosti, raději odmítněte.

Kombinace zmíněných látek vám může přivodit nevinné mdloby, mžitky před očima, ale také úplnou ztrátu vědomí, a to především v horku, nebo pokud jste citlivější jedinec.

Bezpečné užívání

Najdou se ale také výjimky. Pokud jste ženou a každý den zapíjíte antikoncepční pilulku, můžete si čas od času klidně vyrazit s kamarádkami na skleničku vína, jelikož je tato pilulka v kombinaci s alkoholem bezpečná.

Doplňky stravy

Stejná pravidla platí také pro doplňky stravy, které vám ani při delším popíjení alkoholických nápojů nemohou uškodit. Pokud berete jen doporučené množství doplňků stravy, nejedná se o léčivou látku a není třeba si tak dělat starosti.

Pozor si dejte ale například v ranních hodinách. Zinek s prázdným žaludkem umí pořádně zatočit a v kombinaci s alkoholem by vám mohl ráno způsobit velké nepříjemnosti.

I když jsou často v příbalovém letáku uvedena opatření čistě preventivně, raději se jich vždy držte.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments