Jaké potraviny se vyplatí kupovat v Polsku? Rozdíl je gigantický a zaplatí i stovky kilometrů cesty

Lidé žijící v pohraničí už takto své nákupy řeší celou řadu let. Kdo to má do Německa nebo do Polska kousek, obvykle neváhá a vyráží nakupovat do obchodů v těchto zemích. Zatímco v té první narazí na velmi vysokou kvalitu za často o něco nižší ceny, v případě Polska je to právě hlavně o tom, že jsou zde potraviny výrazně levnější.

Ceny nakonec přesvědčí každého

Při našem kontrolním nákupu v Polsku jsme zjistili, že průměrný nákup se tu dá pořídit přinejmenším o třetinu levněji. V českém Kauflandu jsme nakoupili za 3000 korun, přičemž v polské Biedronce nás prakticky to samé vyšlo na 1900 korun. V nákupu nechybělo maso, mléčné produkty, cukrovinky, ovoce, ale ani pivo nebo víno.

Velkou výhodou v Polsku je skutečnost, že zde došlo ke zrušení daně z přidané hodnoty na základní potraviny. Zdejší potraviny, které už tak byly oproti Česku levnější, tak ve srovnání ještě více zlevnily. Zatímco u nás platí na potraviny stále 15% DPH, u sousedů ji jednoduše neplatíte.

Zprvu jsme k tomu byli skeptičtí. Přeci jen to sem máme asi sto kilometrů. Ale ty ceny jsou prostě úplně jinde. Dvakrát až třikrát do měsíce sem jedeme na velký nákup. Za měsíc tak ušetříme kolem sedmi tisíc korun,” říká pan Vlastimil, který do Polska jezdí buď sám nebo s rodinou.

Foto: Shutterstock

Co hlavně kupovat

Zkušení čeští zákazníci už ví, po čem v polských obchodech sahat přednostně. Velmi výhodné je tu zejména maso. To v tuzemských obchodech výrazně podražilo, ale u sousedů je pořád velmi levné. Jde především o kuřata, ale třeba i o vepřové maso.

Hodně levné je v Polsku také hojně diskutované máslo. Prodává se sice v často odlišných baleních než je u nás standardizovaná 250gramová kostka, ovšem při přepočtu je prakticky vždy podstatně výhodnější.

Významně ušetříte ale třeba také na bramborách, olivovém oleji nebo cukrovinkách. Vše je v sousední zemi o několik desítek procent levnější než u nás.

Když už jedete do Polska potraviny, a to třeba i z delší vzdálenosti, vyplatí se mít v nádrži spíše méně paliva. Pokud zde totiž také natankujete, může se vaše celková úspora ještě navýšit. Rozdíl v ceně pohonných hmot vám potom může cestu i zaplatit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
1 rok

Kuřáci si nezapomenou koupit cigarety.Na krabičce ušetříte desítky korun.Tak vemte rovnou karton a je to několik stokorun.U nás za krabičku 141 tam 96.