Jaké použít dřevo na topení. Lidé se dopouštějí zásadní chyby, využijte to nejlevnější a nejvýhřevnější

Chcete vytvořit u krbu příjemné teplo? Pak je důležité vybrat vhodné palivo. Použití nevhodného dřeva může poškodit samotný krb. Vybírejte dřevo suché a bez chemických úprav, jako jsou například impregnace proti houbám.

Jaké dřevo zvolit

Výběr dřeva hraje důležitou roli. Použití nevhodného paliva může krb poškodit a vyprodukovat škodlivé zplodiny. Je třeba zvolit dřevo, které má nízkou vlhkost a vysokou výhřevnost, jako například borovice, buk nebo dub. Dřevo je třeba skladovat v suchu, aby se zabránilo plesnivění a zvýšila se jeho výhřevnost.

Nepoužívejte vlhké dřevo

Pokud chcete v krbu topit dřevem, je důležité nejen zvolit správný druh, ale zajistit, aby bylo řádně vysušené. Dřevo s vysokou vlhkostí totiž bude kvůli potřebě odpaření vody vydávat méně tepla. Je třeba zvolit dřevo s co nejnižším obsahem vody, které se nachází pod kůrou mezi jádrem a lýkem, a to může být až 75 % z celkového obsahu vody.

Použití navlhlého dřeva může způsobit mnoho problémů. V první řadě může znečistit žáruvzdorné sklo a ucpat komín, ale také snižuje výhřevnost, protože většinu tepla využije na odpaření vody, která se v dřevu nachází. Proto je důležité, aby dřevo bylo řádně proschlé a obsahovalo co nejméně vlhkosti.

Foto: Shutterstock

Ideální je tvrdé dřevo

Při výběru dřeva pro krb je třeba zvážit výhřevnost, hořlavost, rychlost schnutí a celkové chemické složení. Nejlepší volbou jsou tvrdé druhy dřeva jako buk, dub, jasan a habr, stejně jako dřevo z ovocných stromů. Tyto druhy dřeva vydávají vysoké množství tepla a hoří jasným plamenem. Dubové dřevo se považuje za univerzální možnost pro kamna i krby, protože hoří pomalu a vytváří příjemně klidný oheň. Je vhodné vybírat dřevo, které je řádně proschlé, aby mělo co největší výhřevnost a aby se při hoření neuvolňovala pára a dehet, které by mohly poškodit krb a znečistit sklo.

Měkké dřevo

Měkká dřeva, jako jsou bříza, lípa, topol, kaštan a vrba, nevydrží hořet tak dlouho jako tvrdá dřeva. Můžete je použít pro rychlé rozhoření v krbu, ale pro dlouhodobé topení je lepší se spolehnout na druhy dřeva s vyšší výhřevností, jako jsou buk, dub, jasan nebo habr. Měkká dřeva jsou vhodná pro krátkodobé topení nebo pro zpříjemnění atmosféry.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Tak bukové a dubové dřevo je nejlevnější? A bříza se nehodí k topení?
Divné…