Vezmu kus alobalu a rostliny mi rostou nejrychleji ze všech. Nevěřili ani v zahradnictví

V každé domácnosti se určitě najde alespoň jedna rulička alobalu. Slouží nám k balení potravin, místo pokličky při pečení v troubě a ke spoustě dalších věcí. Ale možná vás ještě nenapadlo, že se z něj může stát i váš vítaný pomocník na zahradě.

Dokáže totiž odradit škůdce, udržet vlhkost v půdě, pomáhá ji zahřát nebo naopak ochladit. A skvělé je, že takto můžete recyklovat už použitou fólii, která vám posloužila, a dříve jste ji vyhazovali. Jen z ní nejprve smyjte případné zbytky potravin, aby škůdce následně spíše nepřilákala.

Prospěje sazenicím

Alobalem můžete například vyložit vnitřek papírových krabic, do kterých budete na jaře dávat sazenice. Klidně ho ke krabici přilepte, abyste zajistili, že zůstane na svém místě. Sluníčko, odrážející se od fólie, znásobí světlo, kterého si budou moct malé rostlinky užívat. Stanou se díky tomu silnějšími a odolnějšími. Půda přikrytá alobalem se taky lépe prohřeje, což pomůže semínkům vyklíčit.

Květináče pro klíčící semena, která nechcete zasadit rovnou na zahradu, si můžete vyrobit z papírových roliček od toaletního papíru. Stačí je obalit alobalem, aby je voda při zalévání nerozmočila. Stejně můžete použít i role od papírových utěrek, když je zkrátíte.

Foto: Shutterstock

Odradí škůdce

Obalte alobalem kmeny stromů a ochráníte je před zvěří, která by si na nich chtěla pochutnávat. Hlavně v zimě, kdy je čerstvé krmivo vzácné, chodí zajíci a srnky pytlačit na zahrady a okusují tam kůru stromků.

Do ovocných nebo zeleninových zahrad rozvěste koule ze zmačkaného alobalu nebo nastříhaných hliníkových pásů. Poslouží vám jako ochrana před ptáky. Lesklých a hlučných věcí se totiž bojí, a tak jim zabráníte přiživovat se nebo dokonce sklízet vaši úrodu.

Pomůže vám vypořádat se se škůdci, kteří kladou vajíčka na spodní stranu listů nebo stonky vašich rostlin. Stačí, když jejich spodní části zabalíte do širokého límce z hliníkové fólie. Zmatení škůdci nakladou vajíčka na alobal a vy je pak bez problémů i s ním zlikvidujete.

Smíchejte mulč s kousky alobalu. Lesklá folie bude odrážet světlo a díky těmto zábleskům se budou slimáci a jiná havěť držet od vašich záhonů dál.

A pokud nemáte zahradu, použitý alobal stejně nevyhazujte, ale lehce zmačkejte do koule. Poslouží vám místo drátěnky, jako výborná pomůcka při drhnutí zaschlých a připečených zbytků, při mytí nádobí.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments