Japonci čistí troubu speciálním způsobem. Špína se doslova rozpustí a stačí ji lehce setřít

Čištění trouby je jedna z nejhorších prací, jaká na vás v kuchyni čeká. Zvlášť pokud se v troubě usadila a zapekla mastnota, je její odstraňování vážně za trest. Naštěstí existují triky, jak si s tímhle problémem poradit.

Pravidelné čištění trouby

Troubu je ideální vymýt po každém větším používání. Z masa totiž často prská mastné, při vytahování jídla z trouby nebo při ochutnávání tu a tam někde ukápne něco dovnitř trouby. Pokud to necháte, zbytky a mastnota nejdříve zatuhnou a při příštím používání se zapečou. Jejich odstraňování pak bude o to náročnější.

Zapečené nečistoty navíc začnou časem způsobovat zápach či lehké kouření z trouby, což znepříjemní každé další pečení. Proto byste se měli vyčištění trouby věnovat co nejčastěji.

Speciální čistič na trouby

Vzhledem k tomu, že mytí trouby může být opravdu náročné a nepříjemné, najdete na trhu spoustu čističů určených přímo na trouby. Jestliže máte v troubě opravdu hodně nepořádku, určitě po nich můžete sáhnout – pomohou vám zbavit se těch nejhorších usazenin. Pokud ale budete troubu čistit pravidelně, postačí vám hadřík a houbička, teplá voda a případně nějaký klasický kuchyňský čisticí prostředek.

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte tabletu do myčky

Pokud se v troubě mastnota usadila a nedaří se vám ji odstranit, vyzkoušejte trik s tabletou do myčky. Troubu předehřejte na 80 stupňů Celsia a doprostřed, třeba na mřížku, vložte pekáč s vodou, do které vhoďte jednu či více tablet do myčky. Troubu zavřete a nechte ji hodinu či dvě zapnutou.

Jak se bude voda vypařovat, zvlhčí vzduch uvnitř trouby a mastné usazeniny lehce změknou. Tablety do myčky mají za úkol odmašťovat a tím, že budou výpary obohacené o tyto látky, umožní, aby mastnota rychleji povolila.

Poté pekáč vytáhněte, troubu vyvětrejte, ať se nespálíte, a pusťte se do klasického čištění. Uvolněná mastnota půjde vyčistit mnohem lépe než předtím!

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments