Japonci dávají do vody na mytí podlahy hrst soli. Bez toho to prý nejde. Diví se, že k nám to ještě nedošlo

Sůl nad zlato je název české pohádky, který vypovídá o důležitosti této základní kuchyňské suroviny. V obchodě vás vyjde na pár korun a její využití nenajdete pouze v kuchyni. Stejně jako jedlá soda a bílý ocet patří k neocenitelným pomocníkům v celé domácnosti.

Sůl jako dokonalý čistič

Tyto krystalky zaručeně konzumujete každý den. Primárně ji využijete k dochucení vašich pokrmů. Již samotný název této sloučeniny vypovídá o jejích možnostech. NaCl nebo také chlorid sodný je sloučeninou chlóru a sodíku. Při solení jídla si ale musíte dávat pozor, protože jeho přílišné užívání může být zdravý nebezpečné. Pokud se ale rozhodnete využít ho jako čistič, nemusíte se omezovat.

Dezinfikujte podlahu

Rozhodnete-li se pro ekologické čištění podlahy bez zbytečného používání agresivní chemie, sáhněte po soli jako první volbě. Stačí smíchat půl hrníčku soli v kýblu a dolít teplou vodou. Můžete začít stírat. Tato kombinace je skvělá jak na dřevo, dlažbu , tak i jiné povrchy. Podlaha bude dokonalá a bude se i pomaleji špinit. Chcete-li výsledek ještě zesílit, přidejte šťávu z půlky citronu.

Odstraňte skvrny

Tento prostředek oceníte také při praní svého prádla. Objeví-li se na vašem oblečením skvrny, sůl vám s nimi pomůže. Stačí přidat čtyři polévkové lžíce soli do teplé vody. Touto směsí důkladně třete za pomoci houby skvrnu, kterou chcete odstranit. V případě velké skvrny ji posypte solí přímo a zakapejte několika kapkami vlažné vody. Nechte několik hodin působit a nakonec vypláchněte studenou vodou. Perte tak, jak jste zvyklí.

Foto: Shutterstock

Využití v kuchyni

Kromě dochucení jídla najde sůl své uplatnění v kuchyni i na jiných místech. Skvěle funguje na připálené kastroly, pánve i troubu. Na znečištěné nádobí nasypte dostatek soli a zalijte trochou vody. Přidáte-li bílý ocet, efekt ještě zesílíte. K nejlepšímu účinku dojde, necháte-li ho působit alespoň dvě hodiny. Díky této technice získá nádobí svůj starý lesk.

Odstranění zápachu

Sůl využijete i v případě, že vás trápí zápach bot. Můžete se ale vyhnout používání prostředků, které sice voní, ale zápach pouze zakrývají. I zde vyzkoušejte sůl. Nasypte ji přímo dovnitř boty a nechte účinkovat přes noc. Pokud chcete boty navíc provonět, přidejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje nebo kolečko citronu. Další den sůl odstraňte pomocí lžičky. Stejné užití může mít sůl i při zápachu z koše a lednice.

Foto: Shutterstock, zdroj: FreeDom

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments