Jarní cibulku pěstuji už zásadně na parapetu. Z plastové láhve vytvoříte za pět minut záhon pro 100 cibulek

Tušili jste, že jakmile vám začne klíčit cibule, můžete se začít radovat? Cibulová nať totiž obsahuje vitamín C, antioxidanty a vlákninu. Má antibakteriální, antiseptické a antivirové účinky. V kuchyni ji snadno využijete na dozdobení pokrmů, do pomazánek a polévek. A nejlepší na tom všem je, že abyste si na nati pochutnali, nemusíte do obchodu. Postačí vám pár základních věcí, a můžete si cibulky vesele pěstovat doma na parapetu.

Co budeme potřebovat?

  • 5litrovou nádobu z klasického tenkého plastu (pokud neseženete, můžete i menší, jen očekávejte o něco menší úrodu)
  • Substrát
  • Vodu
  • Cibule

Jak květináč na cibule vyrobit?

Seřízněte vrch nádoby tak, aby vám vznikl velký květináč. Nyní po jeho obvodu udělejte v několika patrech spoustu kulatých děr, takových, aby se tam vešly malé cibulky. Začněte cca 5 cm ode dna. Velmi snadno lze plast proděravět nahřátým šroubovákem. Při této velikosti kanystru můžete zasadit až 100 cibulek.

Nyní na dno nasypte trochu zeminy, můžete použít klasický zahradnický substrát. Na hlínu rovnoměrně rozprostřete cibulky, seřízněte jejich špičky a nasměrujte je k otvorům. Pak je zasypte další vrstvou hlíny a nainstalujte další cibulky. Tímto způsobem pokračujte až do konce. Do vrchní vrstvy substrátu pak zasaďte/položte několik cibulí.

Foto: Shutterstock

Co se stane?

Cibulky začnou vesele klíčit a zhruba za týden byste se měli dočkat kýžené zelené natě, která oživí váš jídelníček a podpoří vaše zdraví. Postarejte se, ať má váš „květináč“ dostatek světla (ale pozor, jižní parapety až tak vhodné nejsou) a nezapomeňte svou cibulovou zahrádku také pravidelně zalévat, ovšem nic se nemá přehánět. To by vám pak cibule mohly začít hnít.

Varianta pro minimalisty

Možná si říkáte, že přece nepotřebujete cibulovou nať pro celou školní jídelnu. V tom případě můžete pěstovat i v malém. Vezměte si úzkou sklenici. Její dno naplňte vodou a někde uprostřed sklenice pak umístěte cibuli tak, aby nepřišla do kontaktu s vodou. Vlivem vysoké vzdušné vlhkosti cibule pustí kořeny, které porostou směrem dolů a brzy také vyraší nať, která poroste nahoru.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments