Češi obelstili stát. Přišli na to, jak dostávat příspěvky ve výši stovek tisíc měsíčně. Tak to bude drahé

Opravdu velká nepříjemnost se odehrála zkraje tohoto roku. Řada lidí podle všeho přišla na to, jak ze systému výplaty sociálních dávek získat více, než na kolik měli nárok. Ukázalo se, že zmizely opravdu velké peníze a že odpovědní lidé o tom věděli, ale nic proti tomu nedělali.

Vědělo se o tom a nic se nedělalo

Celou záležitost podle všeho zavinil nový elektronický systém, který měl usnadnit výplaty nejrůznějších dávek a příspěvků. Jak se ale ukázalo, aplikace byla špatně nastavená a umožnila lidem, kteří si toho všimli, žádat několikrát, případně svou žádost jednoduše upravit, když zjistili, že určitá volba způsobí její zamítnutí.

Úředníci si přitom problému všimli poměrně záhy a informovali o něm představitele na ministerstvu práce a sociálních věcí. Tento dotyčný člověk ovšem zareagoval naprosto nepochopitelně. Nechal děravý systém běžet dále a odpověděl, že i přes nedostatky přináší větší úspory, takže pro daňového poplatníka je to pozitivní.

Kromě toho, že se ukázala možnost žádat o příspěvek několikrát, který byl navíc v tomto počtu skutečně vyplacen, nedokázal systém ani komunikovat s dalšími databázemi, kde by například ověřil pravost zadaných informací. Musel se tedy spolehnout na to, co do něj lidé vyplnili. A ti si pochopitelně vymýšleli.

Foto: Shutterstock

Peníze jsou pryč

Zaznamenány byly případy jednotlivců, kterým v důsledku toho přistály na účtech stovky tisíc korun a někdy i více než milion. Podle všeho se tímto způsobem zřejmě ztratily desítky milionů korun. Je přitom nepravděpodobné, že se je podaří vymoci zpět. Dotyční pochopitelně věděli, že páchají něco špatného, a tak prostředky z bankovních účtů rychle vybrali.

Objevil se třeba konkrétní případ žadatelky, která v žádosti nejprve popravdě vyplnila, že má určité příjmy. V důsledku toho systém výplatu příspěvku zamítl. Pak to ale zkusila podruhé a dané pole vůbec nevyplnila. A světe div se, žádost úspěšně prošla a peníze byly vyplaceny.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
11 měsíců

Češi?Já četla že Ukrajinci ,proč lžete!Nebo se nesmí říkat pravda?!

Josef
Josef
11 měsíců

Tak to nebyli Češi, ale Ukrajinka která čerpala v různých krajích sociální dávky a ty pak posílala na Ukrajinu údajně po řidičích autobusů. Škoda 1.3 milionu kč. Tak to prosím nesvádějte na Čechy a nelžete. A dalším byl nějaký Ukrajinec který tak získal půl milionu.