Jaroslav Flegr: této vlně koronaviru se dalo zabránit. V zimě bude mnohem nakažlivější a více smrtící

Evoluční biolog Jaroslav Flegr je přesvědčen o tom, že aktuálně probíhající vlně epidemie koronaviru se dalo zabránit, respektive se dalo zajistit, že nebude zdaleka tak hrozivá, jaká nakonec je.

Babiš zařídil druhou vlnu, která nemusela přijít

Z první vlny epidemie jsme se nepoučili, protože jsme ji pomocí zavedeních opatření rychle zastavili. Pan Babiš nám za vydatné pomoci některých zubařů, onkologů a kardiochirurgů zařídil druhou vlnu, a s ní druhou šanci se poučit,” napsal Jaroslav Flegr ve svém článku pro deník Mix24.cz s tím, že z první vlny jsme se bohužel nepoučili dostatečným způsobem.

Je přitom s podivem, do jakého stavu jsme se dostali v době, kdy koronavirus ještě není v úplně ideální kondici, nebo spíše nemá takové podmínky pro ideální šíření. Česko naopak v tomto mělo šanci, protože babí léto trvalo velmi dlouho. Už ale skončilo, a tak přicházejí těžší časy. Ty se naplno rozjedou až v zimě.

Poroste nakažlivost i smrtnost

Podle Jaroslava Flegra se totiž nakažlivost koronaviru odvíjí od venkovních teplot. “Je však dosti pravděpodobné, že s poklesem průměrných teplot během opravdového podzimu, zimy a předjaří, se nakažlivost choroby výrazně zvedne. V současnosti je index nakažlivosti asi 2,6 a pomocí epidemických opatření jsme reprodukční číslo viru srazili na 1,4. V březnu však byl index nakažlivosti zhruba dvojnásobný (5,7), takže při stejných opatřeních by nejspíš bylo zhruba dvojnásobné i reprodukční číslo viru.

Svou roli bude podle Flegra hrát také to, že v zimě už lidé vyčerpají své zásoby vitamínu D z léta. Právě tento vitamín důležitým způsobem podporuje imunitní systém a ukazuje se být efektivní zbraní proti Covidu. Jeho hromadění v těle je ale dlouhodobé a nelze ho jen tak doplnit. To by došlo spíše k předávkování. Nedostatek vitamínu D povede podle Flegra k vyšší smrtnosti viru, podobně jako jsme to viděli na jaře. Spíše to ale bude ještě horší. “Smrtnost byla v první vlně možná až 3x vyšší, než je nyní. Není jasné, zda to bylo jen tím, že jsme se naučili více chránit starší a nemocné a že se lékaři naučili s nemocí lépe bojovat, nebo i naší nižší obranyschopností v chladných měsících.

Profesor Jaroslav Flegr se však domnívá, že bychom alespoň mohli využít zkušenosti z druhé vlny, kterou jsme si sami vytvořili. Díky tomu budeme moct včas přijmout taková opatření, abychom třetí vlnu pro změnu zvládli opět lépe.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments