Jaroslav Flegr: této vlně koronaviru se dalo zabránit. V zimě bude mnohem nakažlivější a více smrtící

Evoluční biolog Jaroslav Flegr je přesvědčen o tom, že aktuálně probíhající vlně epidemie koronaviru se dalo zabránit, respektive se dalo zajistit, že nebude zdaleka tak hrozivá, jaká nakonec je.

Babiš zařídil druhou vlnu, která nemusela přijít

Z první vlny epidemie jsme se nepoučili, protože jsme ji pomocí zavedeních opatření rychle zastavili. Pan Babiš nám za vydatné pomoci některých zubařů, onkologů a kardiochirurgů zařídil druhou vlnu, a s ní druhou šanci se poučit,” napsal Jaroslav Flegr ve svém článku pro deník Mix24.cz s tím, že z první vlny jsme se bohužel nepoučili dostatečným způsobem.

Je přitom s podivem, do jakého stavu jsme se dostali v době, kdy koronavirus ještě není v úplně ideální kondici, nebo spíše nemá takové podmínky pro ideální šíření. Česko naopak v tomto mělo šanci, protože babí léto trvalo velmi dlouho. Už ale skončilo, a tak přicházejí těžší časy. Ty se naplno rozjedou až v zimě.

Poroste nakažlivost i smrtnost

Podle Jaroslava Flegra se totiž nakažlivost koronaviru odvíjí od venkovních teplot. “Je však dosti pravděpodobné, že s poklesem průměrných teplot během opravdového podzimu, zimy a předjaří, se nakažlivost choroby výrazně zvedne. V současnosti je index nakažlivosti asi 2,6 a pomocí epidemických opatření jsme reprodukční číslo viru srazili na 1,4. V březnu však byl index nakažlivosti zhruba dvojnásobný (5,7), takže při stejných opatřeních by nejspíš bylo zhruba dvojnásobné i reprodukční číslo viru.

Svou roli bude podle Flegra hrát také to, že v zimě už lidé vyčerpají své zásoby vitamínu D z léta. Právě tento vitamín důležitým způsobem podporuje imunitní systém a ukazuje se být efektivní zbraní proti Covidu. Jeho hromadění v těle je ale dlouhodobé a nelze ho jen tak doplnit. To by došlo spíše k předávkování. Nedostatek vitamínu D povede podle Flegra k vyšší smrtnosti viru, podobně jako jsme to viděli na jaře. Spíše to ale bude ještě horší. “Smrtnost byla v první vlně možná až 3x vyšší, než je nyní. Není jasné, zda to bylo jen tím, že jsme se naučili více chránit starší a nemocné a že se lékaři naučili s nemocí lépe bojovat, nebo i naší nižší obranyschopností v chladných měsících.

Profesor Jaroslav Flegr se však domnívá, že bychom alespoň mohli využít zkušenosti z druhé vlny, kterou jsme si sami vytvořili. Díky tomu budeme moct včas přijmout taková opatření, abychom třetí vlnu pro změnu zvládli opět lépe.

Foto: archiv J. Flegra

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
60 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
martin
martin
6 dní

Pravdu má jednoznačně v obviňování vlády. Ale kritiku zubařů a onkologů bych neviděl tak černě, vláda se přece opírala o poznatky odborníků z oboru, ne? Nebo stomatologové a onkologové stáli s odjištěnou brokovnicí u vlády a vyhrožovali, že je postřílejí? Stomatologové a onkologové řekli jen svůj názor na roušky a je už na každém z nás, jak si informace poskládá.

Jan
Jan
6 dní

Dobrý den, chci se zeptat třeba paní Marty,co dokázal podle vás pan profesor.?Umíte to napsat?Určitě dokázal získat celosvětovou cenu Ig Nobel Prize.Ve vašich očích jistě nositel Nobelovy ceny.Milá dámo naopak.Tato celosvětová cena je doslova cena pro objevy , které nemohou nebo by neměly být opakovány.A pan Flegr je jejím nositelem.takže to, co dokázal , je že je jeden z nejvysmívanějších a nejhorších vědců světa / bráno ve vědeckých kruzích /.Zkuste napsat , co dokázal ve vašich očích.

Jarka
Jarka
6 dní
Reply to  Jan

Ty “vědecké kruhy”, ve kterých se pohybujete vy bych chtěla vidět 😀
O konceptu zamrzlé evoluce jste jistě slyšel mnohé a dokážete ho zde i na patřičné úrovni kriticky zhodnotit.
Profesor Flegr má, myslím si, respekt mezi kolegy i studenty a líbí se mi i to, jak umí dráždit hlupáky svým nekonformním projevem. Jakmile nezapadá do škatulky, tak se troubové, kteří nic nedokázali začnou vysmívat. Je to ubohé. A opravdu jste přesvědčen, že se akademický titul profesora dostává jen tak, třeba za srandovní fotky na webu?

Asterah
Asterah
2 dní
Reply to  Jarka

Já bych ty “vědecké kruhy”, ve kterých se pohybuje, raději ani vidět nechtěla…
Nic o tom neví, ale kritizovat bude. To, že je někdo vysmívaný, nemusí hned znamenat, že nemá pravdu nebo – že je dokonce hloupý – jenže to se lidem s nedostatečným IQ špatně vysvětluje. Čas bohužel nejlépe prověří, kdo předpovídal správně – vždyť ani lidé, kteří vystudovali patřičný obor, se neshodnou – a to mají mnohem více informací, než my, kteří jsme většinou závislí jen na tom, jak moc dané informace překroutí ti, kteří o tom píšou články.

Asterah
Asterah
2 dní
Reply to  Jan

Inu – postačí si počkat a uvidíte, jestli se jeho předpovědi splní…jen tak mimochodem – četl jste něco o matematickém modelu, který už mnohem dříve tuto situaci předpokládal? A ušetřím vám zbytečnou otázku – ano, mám (mimo jiné) vš vzdělání v oboru matematika a nejsem učitelka…

Lape
Lape
6 dní

Jestli mam umrit na Covida tak umru. Buh to asi tak chtel. Samozrejme pravidla dodrzuji co muzu.

Asterah
Asterah
2 dní
Reply to  Lape

Víte, že vám tu radost z umírání budu docela závidět? Já totiž umřít nechci a Bůh má důležitější věci na práci, než utěšovat takové dva voly, jako jsme my dva 😀

Koronasaurus
Koronasaurus
6 dní

Tak si založ pohřební službu a máš vystaráno.

frhk
6 dní

Pandemie a polemika kolem Covidu odhalila v plné nahotě zoufalou duševní úroveň tohoto národa Rozum zůstává stát nad „argumentem“ idiotů, že neznají osobně nikoho nakaženého, resp. prodělavšího agresivní formu Covidu L … jenže až budou všichni znát osobně takový případ, bude už pozdě na záchranu spousty z nich. A vůbec nejde o úroveň smrtelnosti čínského viru (což mnozí truhlíci nechápou). Už při 30% chorých občanů totiž zkolabuje nejen zdravotní systém, takže budou umírat i lidi s úplně jinými chorobami, které nebude mít kdo ošetřovat, ale (bez pracovníků a zákazníků) samospádem i ekonomika, kterou se tolik zaštiťují ekonomové. Ekonomičtí “experti” a kverulanti z řad hospodských, hoteliérů,… Číst vice »

Ševčík
Ševčík
6 dní
Reply to  frhk

část lidí tvrdí, že demokracie a volby jsou špatné. Člověk, který špičkově hraje na housle nemusí rozumět počítači. Člověk není schopen zhodnotit informace, zvlášť když polovina je nepravdivá. Proč jsou nepravdivé informace, protože různé zájmové skupiny mají různé zájmy.

Tomáš
Tomáš
6 dní
Reply to  frhk

Takže další věřící. A já myslel, že žijeme v sekulárním státu. Nicméně věřte si dál,náboženství je to ale ničivé.

Iva
Iva
6 dní

Nechapu, proč toho člověka někteří stále uráží. Asi se bojíte toho co říká. Jeho prognózy vychází, tak proč tolik nenávisti 😪

Ludvík
6 dní
Reply to  Iva

Přesně tak!!!

Martin
Martin
6 dní
Reply to  Iva

Ano ale až se stanou každý je tu teď chytrý proč jste jezdili ven na dovolené a neseděli doma teď když všem teče do bot a k každý je tu chytrý tak noste roušky používejte v obchodě dezinfekci a jak říkají dopravce nakoupit domu a ne coirat venku mezi lidmi jste trapní když to nerespektuje

SmrtANOidům
SmrtANOidům
7 dní

Tohodle debila už by měl někdo zavřít za šíření poplašných zpráv.

Lenka
6 dní
Reply to  SmrtANOidům

ony mu ty poplašné zprávy dost vychází, jestli jste si nevšiml. těch deset tisíc případů tu za dnešek bude a za jeden až dva týdny pět procent z nich bude ve špitále. spíš víc, testování a trasování narazilo na strop, takže se neodhalí zdaleka všechny případy. i to profesor předvídal. ono stačí umět počítat, ale vím, že lidem ta matematika moc nejde..

Hugo z Hor
Hugo z Hor
7 dní

Už běž do prdele … blázne!