Oteklé nohy nejsou jen nepříjemnost. Může jít o poslední signál vážných zdravotních problémů

Pokud vám nohy jednorázově otekly, nemusí se hned jednat o závažný problém. Jde pravděpodobně o důsledek dlouhé chůze nebo stání. Změna nastává až ve chvíli, kdy obtíže trvají dlouhodobě nebo se až nezvykle často opakují. Pak zpozorněte, protože se může jednat o komplikace, které byste neměli přehlížet.

Stáří a krevní oběh

Jelikož je vše okolo nás přitahováno gravitací, jinak to není ani s naším tělem. Aby krev mohla bez problému proudit, pomáhá si určitými mechanismy. Vlivem stáří se ale může oběh zpomalit, jelikož už tělo nezvládá plnit tuto důležitou funkci a krev se tak hromadí v nohách, kde se tvoří nepříjemné a často bolestivé otoky.

Stejná situace nastává také při selhávání srdce, jelikož už není schopné pohánět krevní oběh tak, jak je potřeba při běžném fungování.

Játra a ledviny v ohrožení

Nemocná játra nejsou schopna pracovat s bílkovinou tak, jak je běžné. Proto vznikají otoky nejen na nohou, ale například i na rukou nebo v obličeji.

Obdobné nebezpečí skrývají i nemocné ledviny, jejichž stav se velmi špatně identifikuje bez lékařského vyšetření. Ledviny totiž nemusí pacientovi dát najevo, že jsou v ohrožení a příznaky se objeví až ve chvíli, kdy je situace vážná.

Zánět nebo závažné problémy v těle

Jestliže otok přetrvává dlouhodobě a nespadáte do skupiny seniorů, je možné, že se ve vašich žilách vytvořil zánět. Další příčinou může být také krevní sraženina, která způsobila trombózu. Kvůli tomu nemůže krev správně cirkulovat, proto mohou vznikat bolestivé otoky nohou.

Poraďte se s lékařem

Existuje také možnost, že nevhodně kombinujete některé své léky, které v těle nevhodně pracují s krevním tlakem a oběhem. Sdělte svému lékaři veškeré obtíže a požádejte ho, aby zkontroloval, zdali nemohou být právě léky příčinou oteklých nohou a bolestivých chodidel.

Foto: Adobe Stock

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.